Propozycja resortu spotkała się jednak z krytyką zarówno ze strony Prokuratury Krajowej, jak i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Ta pierwsza ostrzega, że projektowane rozwiązanie może spowodować „utratę potencjału intelektualnego, wiedzy prawniczej i umiejętności, jakie posiadają asystenci prokuratorów”. Brak perspektywy dostania się w szeregi prokuratorów zapewne bowiem spowoduje spadek atrakcyjności zawodu asystenta. Podobnego zdania jest Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, który zwraca uwagę, że trudna sytuacja kadrowa prokuratury, borykającej się z problemem kilkuset nieobsadzonych wakatów, nie uzasadnia takiego posunięcia.
Ponadto, jak podkreśla Jacek Skała, szef związkowców, należałoby raczej jak najszerszej otworzyć możliwość ubiegania się przez asystentów o stanowisko asesora prokuratorskiego.
– Asystenci, czasami w większym stopniu niż aplikanci, mają bieżący kontakt z praktyką i mogą w znakomity sposób sprawdzić się w tej służbie – dodaje prokurator Skała.
Krytykowana jest również propozycja wykreślenia art. 179 prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177, 1579). Przewiduje on, że asystent prokuratora, który ukończył studia prawnicze i przepracował pięć lat na stanowisku, ma prawo przystąpić do egzaminu prokuratorskiego wraz z aplikantami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Efektem wejścia w życie projektu będzie więc umożliwienie dostania się do zawodu prokuratorskiego – w ciągu kolejnych sześciu lat – także tym asystentom, którzy mają krótsze doświadczenie zawodowe, a nawet tym, którzy nie uzyskali tytułu magistra.
– Nie wyobrażam też sobie, aby prokuratorem mógł zostać ktoś, kto nie ukończył studiów prawniczych – przyznaje Skała. Jego zdaniem więc brak wymogu uzyskania dyplomu magistra prawa to tylko niedopatrzenie ze strony autorów projektu.
Z kolei PK zauważa, że pomysł ministerstwa stoi w sprzeczności z założeniem – przyjętym wyraźnie w uzasadnieniu projektu – że warunkiem nominacji na urząd prokuratorski ma być dyplom magistra prawa, ukończenie aplikacji, zdanie egzaminu zawodowego oraz praca na stanowisku asesora prokuratury.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach społecznych