statystyki

Resort przymyka drzwi do zawodu dla prokuratorskich asystentów

autor: Emilia Świętochowska21.02.2017, 07:37; Aktualizacja: 21.02.2017, 10:05
Asystenci

Asystenciźródło: ShutterStock

Asystenci prokuratorów z co najmniej trzyletnim doświadczeniem na zajmowanym stanowisku już niedługo będą mieli tylko sześć lat na podejście do egzaminu zawodowego. Jeśli tego nie zrobią, droga do zawodu zostanie dla nich zamknięta na zawsze. Takie rozwiązanie wprowadza projekt nowych przepisów regulujących dostęp do urzędu sędziego i prokuratora. Jego autorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Propozycja resortu spotkała się jednak z krytyką zarówno ze strony Prokuratury Krajowej, jak i Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Ta pierwsza ostrzega, że projektowane rozwiązanie może spowodować „utratę potencjału intelektualnego, wiedzy prawniczej i umiejętności, jakie posiadają asystenci prokuratorów”. Brak perspektywy dostania się w szeregi prokuratorów zapewne bowiem spowoduje spadek atrakcyjności zawodu asystenta. Podobnego zdania jest Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, który zwraca uwagę, że trudna sytuacja kadrowa prokuratury, borykającej się z problemem kilkuset nieobsadzonych wakatów, nie uzasadnia takiego posunięcia.

Ponadto, jak podkreśla Jacek Skała, szef związkowców, należałoby raczej jak najszerszej otworzyć możliwość ubiegania się przez asystentów o stanowisko asesora prokuratorskiego.

– Asystenci, czasami w większym stopniu niż aplikanci, mają bieżący kontakt z praktyką i mogą w znakomity sposób sprawdzić się w tej służbie – dodaje prokurator Skała.

Krytykowana jest również propozycja wykreślenia art. 179 prawa o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r. poz. 177, 1579). Przewiduje on, że asystent prokuratora, który ukończył studia prawnicze i przepracował pięć lat na stanowisku, ma prawo przystąpić do egzaminu prokuratorskiego wraz z aplikantami Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Efektem wejścia w życie projektu będzie więc umożliwienie dostania się do zawodu prokuratorskiego – w ciągu kolejnych sześciu lat – także tym asystentom, którzy mają krótsze doświadczenie zawodowe, a nawet tym, którzy nie uzyskali tytułu magistra.


Pozostało 22% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane