« Powrót do artykułu

Uwaga rowerzyści: Można jechać chodnikiem, gdy ścieżka jest nieodśnieżona

Zimowa aura nie odstrasza wszystkich rowerzystów. Kłopot w tym, że choć zima nie zwalnia drogowców z obowiązku odśnieżania ścieżek i dróg rowerowych, to najczęściej na ich nawierzchni zalega śnieg i lód. Tymczasem zgodnie z art. 33 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla jednośladów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.

chodnik

żródło: ShutterStock

Kierujący jednośladem musi wówczas poruszać się wolno, ze szczególną ostrożnością i ustępować pierwszeństwa pieszym

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • wjw(2017-02-16 10:53) Zgłoś naruszenie 512

  Ha,ha,ha. Kto egzekwuje te przepisy od debili na rowerach którzy po chodnikach gnają jak po torach wyścigowych ? Nie jeżdżą tylko po ścianach, dachach i otwartych zbiornikach wodnych bo się nie da. W miastach jest niewiele jezdni na których można jechać ponad 50 km/godz ale za to rowerzystów na chodnikach pełno. Sejm zrobił z miast totalną wiochę...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • pieszy(2017-02-17 14:01) Zgłoś naruszenie 37

  Po co malują pasy dla pieszych na ścieżkach rowerowych? Te gamonie nie muszą wiedzieć po co bo egzaminu nie zdają na prawo jazdy. Jeszcze mi się nie zdażyło aby rowerzysta ustąpił pierwszeństwa pieszemu na pasa ścieżki rowerowej. Piesi pogonić to towarzystwo z chodników. Nie płacą podatku drogowego i chcą odśnieżania. Złażyć im pługi na przednie koło i niech zapier..... Oj będą wolniej jeździć.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • precz z pedalarzami(2017-02-17 12:15) Zgłoś naruszenie 35

  Czyli jak chodnik jest oblodzony mogę iść ścieżką rowerową?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wojciech(2018-02-08 15:11) Zgłoś naruszenie 15

  Najniebezpieczniej jest o kazdej porze roku gdy rowerzysci jada przejsciami dla pieszych zamiast prowadzic swoje pojazdy. Policja spi!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!