« Powrót do artykułu

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego: Sędzia wyrazi opinię o rozstrzygnięciu

Sędzia będzie mógł wyrazić swój pogląd co do tego, w jakim kierunku zmierza rozstrzygnięcie. A strony nie będą mogły z tego powodu domagać się wyłączenia go od orzekania.

prawo kodeks

żródło: ShutterStock

Zdaniem resortu nie należy zapominać, że bezstronność sędziego, przy całej swej doniosłości, nie jest celem samym w sobie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (18)

 • EF(2016-12-12 09:10) Zgłoś naruszenie 1916

  Będzie opór. Zmiana oznacza, że będą musieli zacząć czytać akta

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Luk(2016-12-12 10:15) Zgłoś naruszenie 132

  Pan minister niech nie blokuje konkursów na stanowiska sędziego, to może wtedy postępowania będą toczyły się szybciej. W jednym z sądów w województwie świętokrzyskim za chwilę odejdzie sędzia z wydziału cywilnego, a konkursu ma nie być. Nie trudno odgadnąć, że jej sprawy zostaną podzielone na trzech pozostałych w wydziale sędziów, co przyczyni się do wydłużenia postępowań. Ziobro oszukuje ludzi, bo opowiada bajki jak to mu zależy na przyspieszeniu postępowań sądowych, a jego działania temu przeczą. Oczywiście odpowiedzialnością obarcza się sędziów, a nie szuka się przyczyny na samej górze. Kto ma jakąkolwiek styczność z wymiarem sprawiedliwości od środka, ten wie gdzie jest przyczyna jego największych problemów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytanie(2016-12-12 10:28) Zgłoś naruszenie 119

  Czyli znowu korporacje zyskują, a magistrowie prawa zostali wystawienie do wiatru?

  Odpowiedz
 • wjw(2016-12-12 12:24) Zgłoś naruszenie 106

  Tylko żeby sędzia wcześniej dokładnie zapoznał się z aktami, bo z tym to bywa już różnie...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • prorok(2016-12-12 11:46) Zgłoś naruszenie 96

  Czyli PIS odtrąca prawników spoza korporacji? To przykre. Tyle lat. Uwolnienie rynku usług prawnych - to był wręcz flagowy okręt PIS przez długi czas. A teraz odrzucona miłość. Teraz oblubieńcem zostały korporacje. Prawnicy niekorporacyjny ze swoją miłością zostali odrzuceni. Przykre i bolesne. Może nie być happy endu, bo prawnicy niekorporacyjni to duuża grupa, z dużym doświadczeniem, a traktowana jak prawnicy drugiej kategorii. Efekt będzie taki, że korporacje do PIS-u się nie przytulą, a prawnicy niekorporacyjni będą mieli syndrom upokorzonej narzeczonej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • po pińćset za głosy na PIS, społeczeństwo funduje(2016-12-12 18:05) Zgłoś naruszenie 61

  PIS lezie korporacjom bez wazeliny. Co za zakłamana partia! Udawali, że chcą cokolwiek zrobić dla młodych, teraz wyszło. RODZINA NA SWOIM? Co nie panowie?

  Odpowiedz
 • chyba zapiszę się do KOD-u, a co mi tam... :)(2016-12-12 18:01) Zgłoś naruszenie 62

  Odkąd w PIS-ie jest więcej adwokatów, to PIS zapomniał już o magistrach prawa. Teraz najważniejsi są adwokaci. Wszak pierwsza siostrzenica - to adwokat, jej małżonek - adwokat, przewodnicząca komisji bamber śmold - adwokat.... No jak w takiej gęstwie adwokatów ktoś jeszcze będzie pamiętał o jakichś tam magistrach, którzy byli tylko dobrzy, jak trzeba było udawać, że PIS troszczy się o młodzież.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aplikant(2016-12-12 09:34) Zgłoś naruszenie 33

  Przypuszczam że może przyśpieszy to rozpoznawanie spraw w 1 instancji, ale przybędzie spraw w apelacji.

  Odpowiedz
 • rotehexe(2016-12-12 15:52) Zgłoś naruszenie 12

  uważam, że ten pomysł jest świetny, a praktykę możemy podpatrzeć w innych krajach. W końcu pełnomocnicy nie będą traktowani jak osoby przeszkadzające w procesie, a staną się partnerami dla sędziów.

  Odpowiedz
 • z(2016-12-12 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  Jaka zmiana w procedurze cyw. weszła po zapowiedziach Pana Ziobry od 2005 roku ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!