Kompetencje służby celnej przewidują stosowanie przymusu bezpośredniego. W jakiej sytuacji celnikowi wolno go zastosować i w jakim zakresie?
.
1
Kiedy celnik może stosować środki przymusu bezpośredniego
Zgodnie z ustawą, służba celna może stosować środki przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze mogą postąpić w ten sposób w uzasadnionej sytuacji, wobec osób, które nie chcą podporządkować się ich poleceniom. Jest to możliwe tylko w momencie, w którym nie ma innej możliwości nakłonienia danej osoby do podjęcia czynności wymaganych przez funkcjonariuszy. Jest to także możliwe kiedy funkcjonariusz zostanie zaatakowany. Działania podjęte przez celnika muszą być adekwatne do niebezpieczeństwa i powodować jak najmniejszy uszczerbek wobec osoby, przeciwko której zastosowano przymus bezpośredni.
ShutterStock
2
Jakie środki przymusu bezpośredniego może stosować straż celna?
Celnicy moga korzystać z siły fizycznej, tzn chywtów obezwładniających i technik obrony i ataku. Jeżeli chodzi o środki techniczne, do dyspozycji mają: kajdanki, prowadnice, siatki obezwładniające, pałki i paralizatory elektorniczne. Celnicy mają prawo do posługiwania się gazami obezwładniającymi.
Media
3
Służba celna i broń palna
Funkcjonariusze służby celnej mają prawo do używania broni palnej. Broń nie może jednak być nabita ostrą amunicją. Pistolety celników posiadają niepenetracyjne pociski gumowe.
ShutterStock
4
Wydział Zwalczania Przestępczości Służby Celnej
Wydział jest przeznacozny do realizowania najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych zadań, które znajdują się w kompetencji Służby Celnej. Funkcjonariusze mogą stosować opisane powyżej metody przymusu bezpośredniego. Dodatkowo w skłąd wydziału wchodzą grupy mobline prowadzące kontrole, a także dypsonująspecialistycznem sprzętem oraz psami wyszkolonymi do wyktywania kontrabandy. Psy można w razie potrzeby stosować do odparcia ataku lub udaremniania ucieczki.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję