statystyki

Nie każdy może sprzedawć "żubrówkę". Witas: Nie tolerujemy, gdy ktoś do butelki wkłada trawę

autor: Patryk Słowik04.08.2015, 07:22; Aktualizacja: 04.08.2015, 08:40
alkohol, akcyza, banderola

Sądy mają dylematy, jak daleko powinien sięgać monopol oryginalnej marki.źródło: ShutterStock

Dla oceny naruszenia własności intelektualnej ważny jest cały kontekst, w tym ekonomiczny, a nie tylko samo literalne bądź graficzne podobieństwo nazw lub etykiet - mówi w wywiadzie dla DGP Przemysław Witas, radca prawny, dyrektor działu prawnego w CEDC International.

Resort rolnictwa opublikował założenia nowelizacji ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. A w niej wiele dodatkowych obowiązków nakładanych na producentów i dystrybutorów alkoholu. Czy to dobrze, że państwo chce jeszcze bardziej restrykcyjnie kontrolować branżę?

My nie mamy nic przeciwko. Jeśli przedsiębiorca działa zgodnie z przepisami, nie ma się czego obawiać. A zarazem być może większa kontrola ze strony organów administracji publicznej pozwoli wykluczyć z rynku szkodliwe dla konsumentów praktyki. To branża, w której ogromną rolę odgrywa cena produktu. Mówiąc wprost: dla wielu osób kluczowym kryterium przy wyborze wódki jest cena. To rodzi u niektórych pokusę, by obniżać koszty poprzez obniżanie jakości i inne sztuczki. Trzeba takim praktykom przeciwdziałać.

Żubrówka to oznaczenie geograficzne i nazwa używana na określenie aromatyzowanych trawą wódek, prawda?

Nieprawda. Żubrówka to renomowany znak towarowy, na który posiadamy prawo ochronne. To oznacza, że tylko nasza firma może się tą nazwą posługiwać, nikt inny. Tak zwane oznaczenie geograficzne, którym mogą posługiwać się wszyscy przedsiębiorcy po spełnieniu pewnych warunków określonych w przepisach, to „wódka ziołowa z Niziny Północnopodlaskiej aromatyzowana ekstraktem z trawy żubrowej”.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane