KLIKNIJ NA ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII.
1
Nowe dowody już od marca 2015 roku
W nowych dowodach zrezygnowano z informacji o adresie zameldowania, wzroście i kolorze oczu. Nie będzie na nim także zeskanowanego podpisu. Zdjęcie posiadacza dokumentu umieszczone zostało zarówno na awersie, jak i rewersie. Pojawiło się także nowe pole - obywatelstwo. Nowe dokumenty zostały wyposażone w szereg zabezpieczeń. Warto wiedzieć, że dowody wydawane są bezpłatnie.
Media
2
. "Stare" dowody zachowują ważność
Wszystkie dowody osobiste wydane dotychczas w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, zachowują ważność do czasu upływu terminów na nich zawartych lub do momentu zmiany danych właściciela. Należy pamiętać, że ta zmiana danych nie dotyczy jednak adresu zameldowania. Nadal w obrocie prawnym pozostaną dowody osobiste wydane bez oznaczenia terminu ich ważności (tzw. bezterminowe) i nie ma obowiązku wymiany tych dokumentów.
Wszystkie dowody osobiste wydane dotychczas w oparciu o poprzednio obowiązujące przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych, zachowują ważność do czasu upływu terminów na nich zawartych lub do momentu zmiany danych właściciela. Należy pamiętać, że ta zmiana danych nie dotyczy jednak adresu zameldowania. Nadal w obrocie prawnym pozostaną dowody osobiste wydane bez oznaczenia terminu ich ważności (tzw. bezterminowe) i nie ma obowiązku wymiany tych dokumentów.">
Media
3
Terminy, w których należy wystąpić o wydanie dowodu osobistego
Co najmniej na 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dowodu osobistego trzeba wystąpić o wydanie nowego. Niezwłocznie należy wystąpić o dowód w kilku przypadkach: gdy zmienią się dane osobowe lub wizerunek twarzy, utracimy dokument lub uszkodzimy go.
Media
4
Wniosek można złożyć w urzędzie i przez Internet
Wypełniony i podpisany wniosek należy złożyć w siedzibie organu gminy. Można go wysłać także przez Internet, a formularze są do pobrania na stronach internetowych urzędów. Jeśli decydujemy się na złożenie druku online, to należy dostosować się do wymogów co do zdjęcia. Plik zawierający aktualną fotografię osoby spełniającą wymogi zdjęcia jak do dokumentów paszportowych, o wymiarach co najmniej 492x610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB.
ShutterStock
5
Fotografia dołączana do wniosku powinna spełniać określone standardy
Do wniosku składanego w siedzibie gminy dołączamy aktualną fotografię, taką jak do dokumentów paszportowych, tj. o wymiarach 35x45 mm. Musi być ona wykonaną na jednolitym jasnym tle, mieć dobrą ostrość, odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70 – 80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów. Fotografia powinna być zrobiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku i wykonana na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek. Urząd w wyjątkowych sytuacjach może dopuścić zdjęcie przedstawiające osobę z nakryciem głowy, w okularach lub zamkniętymi oczami, otwartymi ustami czy innym niż naturalny wyrazem twarzy.
Bloomberg
6
Po jakim czasie dowód będzie gotowy do odebrania
Dowód osobisty odbiera się osobiście w organie gminy, do której został złożony wniosek o jego wydanie. Jest wydawany w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, w szczególnie uzasadnionych przypadkach termin ten zostanie wydłużony, o czym wnioskodawca zostanie powiadomiony. Zazwyczaj proces ten trwa jednak krócej niż miesiąc. Przed udaniem się do gminy, warto sprawdzić przez Internet, czy dowód jest gotowy. Wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl.
ShutterStock
7
Kto ma obowiązek posiadania dowodu osobistego
Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Osoba małoletnia, będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, ma prawo (nie obowiązek) posiadać dowód osobisty, tak samo obywatel Polski zamieszkujący poza jej granicami.
ShutterStock
8
Po co nam jest potrzebny dowód?
Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granicy.
Autor tekstu: Katarzyna Bańbor
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję