Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Raport specjalny "DGP". Sukcesy legislacyjne 2014: Składki na ZUS od umów-zleceń i większa ulga prorodzinna

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Obowiązek płacenia składek na ZUS od umów zlecenia. Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 1831). Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo płacić składki na ubezpieczenie społeczne od kilku umów zlecenia (miesięcznie pod uwagę będzie brana ich wartość do kwoty równej - w przypadku jednego zatrudnionego - płacy minimalnej, czyli obecnie 1750 zł). Jednocześnie od 1 stycznia 2015 r. składki są odprowadzane od wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Wprowadzone rozwiązania umożliwią osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zgromadzenie jakichkolwiek środków na starość oraz uzyskanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do otrzymania minimalnej emerytury. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS: Wynegocjowanie zmiany zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne to duży sukces. To oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów, bowiem środki zgromadzone na koncie emerytalnym w ZUS nie zapewnią wypłaty nawet najniższej emerytury. I dlatego będziemy dążyć do tego, żeby wszystkie przychody z pracy były oskładkowane.
Obowiązek płacenia składek na ZUS od umów zlecenia. Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 1831). Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo płacić składki na ubezpieczenie społeczne od kilku umów zlecenia (miesięcznie pod uwagę będzie brana ich wartość do kwoty równej - w przypadku jednego zatrudnionego - płacy minimalnej, czyli obecnie 1750 zł). Jednocześnie od 1 stycznia 2015 r. składki są odprowadzane od wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Wprowadzone rozwiązania umożliwią osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zgromadzenie jakichkolwiek środków na starość oraz uzyskanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do otrzymania minimalnej emerytury. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS: Wynegocjowanie zmiany zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne to duży sukces. To oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów, bowiem środki zgromadzone na koncie emerytalnym w ZUS nie zapewnią wypłaty nawet najniższej emerytury. I dlatego będziemy dążyć do tego, żeby wszystkie przychody z pracy były oskładkowane. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Piotr
    2015-01-27 15:49:02
    "
    Wprowadzone rozwiązania umożliwią osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zgromadzenie jakichkolwiek środków na starość oraz uzyskanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do otrzymania minimalnej emerytury. " Lepiej te pieniądze przejeść niż żeby przejedli złodzieje z rządu, zusu, skarbówki i wielu innych urzędasów niż płacić pod pozorem składki ubezpieczeniowej do wora bez dna.
    0

Zobacz więcej