Reklama

Raport specjalny "DGP". Sukcesy legislacyjne 2014: Składki na ZUS od umów-zleceń i większa ulga prorodzinna

Obowiązek płacenia składek na ZUS od umów zlecenia. Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 1831). Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo płacić składki na ubezpieczenie społeczne od kilku umów zlecenia (miesięcznie pod uwagę będzie brana ich wartość do kwoty równej - w przypadku jednego zatrudnionego - płacy minimalnej, czyli obecnie 1750 zł). Jednocześnie od 1 stycznia 2015 r. składki są odprowadzane od wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Wprowadzone rozwiązania umożliwią osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zgromadzenie jakichkolwiek środków na starość oraz uzyskanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do otrzymania minimalnej emerytury. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS: Wynegocjowanie zmiany zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne to duży sukces. To oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów, bowiem środki zgromadzone na koncie emerytalnym w ZUS nie zapewnią wypłaty nawet najniższej emerytury. I dlatego będziemy dążyć do tego, żeby wszystkie przychody z pracy były oskładkowane.
Obowiązek płacenia składek na ZUS od umów zlecenia. Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U., poz. 1831). Od 1 stycznia 2016 r. przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo płacić składki na ubezpieczenie społeczne od kilku umów zlecenia (miesięcznie pod uwagę będzie brana ich wartość do kwoty równej - w przypadku jednego zatrudnionego - płacy minimalnej, czyli obecnie 1750 zł). Jednocześnie od 1 stycznia 2015 r. składki są odprowadzane od wynagrodzenia członków rad nadzorczych. Wprowadzone rozwiązania umożliwią osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych zgromadzenie jakichkolwiek środków na starość oraz uzyskanie minimalnego stażu ubezpieczeniowego, uprawniającego do otrzymania minimalnej emerytury. Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ i członek rady nadzorczej ZUS: Wynegocjowanie zmiany zasad odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne to duży sukces. To oczywiście nie rozwiązuje wszystkich problemów, bowiem środki zgromadzone na koncie emerytalnym w ZUS nie zapewnią wypłaty nawet najniższej emerytury. I dlatego będziemy dążyć do tego, żeby wszystkie przychody z pracy były oskładkowane. / ShutterStock
Spośród regulacji, które w 2014 r. weszły w życie bądź zostały uchwalone, wybraliśmy te, które w naszej ocenie oraz w opinii kilkudziesięciu ekspertów uczestniczących w ankiecie DGP, można uznać za wyjątkowo brzemienne w skutki– w dobrym i złym tego słowa znaczeniu. W rezultacie powstał swoisty ranking najlepszych i najgorszych zeszłorocznych regulacji. W obu przypadkach wybraliśmy po 10 tych, które miały najwięcej wskazań.

Powiązane

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej