Nie zawsze są rozważne, ale zawsze obowiązuje je przepisy prawa. Jak za wykroczenia i przestępstwa dzieci odpowiadają rodzice i opiekunowie?
.
1
Dzieciom mogą czasem zachowywać się nierozważnie, ale kiedy rozpierająca je energia sprawi, że złamią prawo brak świadomości nie zawsze będzie wytłumaczeniem.
"Nieświadomość tego, że czyn jest zagrożony karą, nie wyłącza odpowiedzialności, chyba że nieświadomość była usprawiedliwiona. Nie popełnia wykroczenia umyślnego, kto pozostaje w błędzie co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego" - czytamy w Art. 7 Kodeksu Wykroczeń, ale zgodnie z Art. 8 KW "na zasadach określonych w niniejszej ustawie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17".
Czyny zabronione popełnione przez osoby młodsze niż 13 lat traktowane są jako przejaw demoralizacji. Sąd odwołuje się wtedy do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Między 13 a 17 rokiem życia sytuacja wygląda podobnie, z wyłączeniem ciężkich przestępstw, takich jak zabójstwa i rozboje.
Czyny zabronione popełnione przez osoby młodsze niż 13 lat traktowane są jako przejaw demoralizacji. Sąd odwołuje się wtedy do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Między 13 a 17 rokiem życia sytuacja wygląda podobnie, z wyłączeniem ciężkich przestępstw, takich jak zabójstwa i rozboje.">
ShutterStock
2
Poza środkami wychowawczymi i poprawczymi, sąd rodzinny może nakazać naprawienie wyrządzonej szkody (majątkowej i niemajątkowej). Dotyczy to tak samo dziecka, jak i rodziców lub opiekunów.
"Kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru. Przepis ten stosuje się również do osób wykonywających bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można" - czytamy w artykule 427 Kodeksu Cywilnego.
ShutterStock
3 W przypadku czynów o charakterze chuligańskim (art. 37, 47 § 2 kodeksu wykroczeń) takich jak używanie słów obelżywych, dewastacja mienia publicznego czy kradzieże do 250 zł dziecko może stanąć przed sądem. W przypadku wieku poniżej 13 lat zostaną wezwani rodzice, którym sąd może udzielić upomnienia i ustanowić nadzór odpowiedzialny.
ShutterStock
4 Odpowiedzialność za dziecko zmienia się, kiedy to kończy 13 lat. Nabywa wtedy ograniczoną zdolność do czynności prawnych, niektórych w ograniczonym zakresie może dokonywać samodzielnie, a innych za zgodą rodzica lub opiekuna.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję