statystyki

Gdy sędzia kocha zbyt mocno i zbyt gwałtownie to okazuje

autor: Ewa Maria Radlińska06.12.2016, 00:00; Aktualizacja: 06.12.2016, 07:15

Wyroki konsensualne można też wydawać w ramach sędziowskich postępowań dyscyplinarnych.

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła sędziego sądu rejonowego, który w 2013 r. zaręczył się z lekarką E.S. Ich związek był bardzo burzliwy. Pewnej nocy sędzia, nie mogąc dodzwonić się do przebywającej na dyżurze narzeczonej, stawił się w szpitalu i dobijał się do drzwi jej pokoju. Kiedy w końcu dostał się do środka, zaczął kobiecie ubliżać i grozić, że ją zniszczy. Teren placówki opuścił dopiero wtedy, gdy lekarka powiedziała, że wezwie prokuratora. Mimo wszystko wybaczyła narzeczonemu.

Nie była to ich ostatnia awantura. Innym razem sędzia, ze złości na narzeczoną, uderzył w szybę doniczką i uszkodził bramę wjazdową podczas wyjazdu z posesji. Po krótkim okresie zgody doszło jednak do kolejnej awantury i tym razem para rozstała się na dobre. Sędzia nie mógł się z tym pogodzić, więc wysyłał kobiecie obraźliwe SMS-y. W odpowiedzi E.S. złożyła zawiadomienie o groźbach i zniszczeniu mienia. Sędzia próbował ją od tego odwieść, a potem namawiał świadka wezwanego przez prokuraturę, aby nie zeznawał na jego niekorzyść. W zamian obiecywał pomoc w ewentualnych sprawach sądowych.

Prokuratura umorzyła postępowanie wobec braku znamion czynu zabronionego, ale postanowienie zostało częściowo uchylone. Wkrótce sędzia usłyszał także zarzuty dyscyplinarne. W efekcie sąd apelacyjny – sąd dyscyplinarny uznał mężczyznę za winnego uchybienia godności urzędu i nakazał przeniesienie go na inne miejsce służbowe (sędzia dobrowolnie poddał się karze na podstawie art. 387 k.p.k.).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane