statystyki

Pytanie prawne do SN powinno mieć określoną formę

autor: Michał Culepa29.11.2016, 07:31; Aktualizacja: 29.11.2016, 09:17
prawo

SN nieoczekiwanie odmówił udzielenia odpowiedzi, mimo że nie kwestionował istnienia realnego problemu prawnegoźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła ryczałtu za noclegi, którego wypłaty domagał się od spółki kierowca ciężarówki kursujący po Europie. Powództwo uwzględnił sąd I instancji, ale sąd apelacyjny zdecydował się poradzić Sądu Najwyższego.

Zapytał go o to, czy dopuszczalne jest ustalenie przez pracodawcę (niebędącego państwową lub samorządową jednostką sfery budżetowej), że pracownikom będącym w podróży służbowej nie przysługuje ryczałt za nocleg. A jeśli nie, to przy zastosowaniu jakich przepisów należy ustalać wysokość należnego ryczałtu.

SN nieoczekiwanie odmówił udzielenia odpowiedzi, mimo że nie kwestionował istnienia realnego problemu prawnego. Kłopot w tym, że sąd pytający – jak się okazało w toku postępowania – naruszył procedurę. Zgodnie z art. 390 par. 1 k.p.c., jeżeli przy rozpoznawaniu apelacji powstanie zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, sąd może przedstawić je do rozstrzygnięcia SN, odraczając rozpoznanie sprawy. Pytanie prawne powinno przybrać formę postanowienia – sąd pytający powinien je sformułować na rozprawie, a następnie odroczyć rozstrzygnięcie sprawy.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane