statystyki

Władza wykonawcza przejmuje stery w Trybunale Konstytucyjnym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.11.2016, 07:44; Aktualizacja: 28.11.2016, 08:17
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: Wikimedia Commons

Wprowadzenie instytucji sędziego pełniącego obowiązki prezesa TK narusza konstytucję. Może również stać się zarzewiem konfliktów między rządzącymi.

Kontestowane przez ekspertów rozwiązania zostały zawarte w najnowszym projekcie ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Był bardzo wyczekiwany, gdyż to od jego treści zależało, kiedy wejdą w życie dwa inne procedowane obecnie w Sejmie akty: o statusie sędziów TK oraz o organizacji i trybie postępowania przed TK. Spodziewano się, że projektodawcy będą się spieszyć, zwłaszcza z wprowadzeniem w życie drugiej z ustaw. To bowiem zgodnie z nią wybory prezesa TK miałyby się odbyć już po odejściu z trybunału jego obecnego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego. Lektura najnowszego projektu skłania jednak do wniosku, że posłowie nie muszą już się spieszyć. Zawiera on bowiem przepisy przejściowe, które pozwolą unieważnić każdy wybór dokonany przez zgromadzenie ogólne sędziów TK na mocy obecnych regulacji. Tak więc nawet gdyby planowanemu na ten tydzień zgromadzeniu udało się wyłonić kandydata na prezesa trybunału, prezydent będzie mógł to w prosty sposób unieważnić.

Słowo prezydenta

Wystarczy, że głowa państwa uzna, iż nie powoła na prezesa TK żadnego z przedstawionych mu kandydatów. W takim przypadku całe wybory stracą moc prawną. A prezydent nie będzie musiał się nawet z takiej decyzji tłumaczyć.

Zdaniem projektodawców wprowadzenie tego rodzaju mechanizmów jest konieczne z uwagi na to, że „opinia publiczna jest informowana o działaniach Trybunału Konstytucyjnego, które nie są zgodne z obowiązującą ustawą o TK”. Chodzi tutaj m.in. o to, że prezes TK nie dopuszcza do udziału w zgromadzeniu ogólnym trzech spornych sędziów wybranych głosami PiS (patrz grafika). „To zaś może podważać legalność procedowania tego podmiotu i skuteczność dokonywanych przez niego aktów” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W sytuacji gdyby nie udało się przeprowadzić wyborów w taki sposób, jaki życzą sobie tego projektodawcy, lub żaden z kandydatów nie zyskałby przychylności prezydenta, projekt przewiduje, że w okresie wakatu stery w TK przejąłby sędzia o najdłuższym stażu pracy w sądownictwie powszechnym lub w administracji państwowej szczebla państwowego na stanowiskach związanych ze stosowaniem prawa. Zgodnie z projektem to prezydent będzie powierzał czasowe pełnienie obowiązków prezesa TK sędziemu, który spełnia ww. warunki.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • nwrty(2016-11-28 11:05) Zgłoś naruszenie 2014

  pis i jego słupy czyli prezydent i premier mają głęboko w d... konstytucję i prawo.

  Odpowiedz
 • drwal(2016-11-28 13:34) Zgłoś naruszenie 1612

  Przegonić kastę polityków sędziopodobnych z TK i przeprowadzić zmiany w całym zdemoralizowanym sądownictwie. Czas ucieka, a Polacy są niecierpliwi i rozliczą PiS z obietnic.

  Odpowiedz
 • Ciąg dalszy ... tańców Neo-Bolszewickich Chochołów(2016-11-28 20:10) Zgłoś naruszenie 62

  ... wokół TK. Przecież PIS-BOLSZEWIKI muszą doprowadzić do realizacji zasady PIS ... "Teraz Q.u.u.r.w.a My"

  Odpowiedz
 • Jasiek.(2016-11-28 15:47) Zgłoś naruszenie 51

  ale gdyby prezes trybunału nagle ciężko zachorował, czy nawet umarł, to nie ma kto przewodniczyć obradom według dzisiejszego prawa. Bo przewodniczy prezes i żadne prawo nie przewiduje, że może nastąpić zwołanie TK w inny sposób, niż przez prezesa. Też niekonstytucyjnie?

  Odpowiedz
 • Kariera Nikodema Dyzmy(2016-11-28 15:30) Zgłoś naruszenie 514

  27 lat już minęło od okrągłego stołu i TK-(Towarzyszy Komuchów) jeszcze nie dało się przepędzić? -Po co komu to TK, (Towarzystwo Kolesiów)-darmozjadów jest potrzebne?

  Odpowiedz
 • Bert(2016-11-28 21:26) Zgłoś naruszenie 23

  DGP - do repolonizacji !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane