statystyki

NSA: Orzeczenia dyscyplinarne komorników i radców prawnych są jawne

autor: Emilia Świętochowska28.11.2016, 07:44; Aktualizacja: 28.11.2016, 08:55
prawo

Wyroki w postępowaniach dyscyplinarnych prawników są informacją publiczną.źródło: ShutterStock

Orzeczenia dyscyplinarne komorników i radców prawnych są jawne – uznał w ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny. Tym samym podtrzymał rozstrzygnięcia wojewódzkich sądów administracyjnych, które zaskarżyły samorządy prawnicze.

Obie sprawy zainicjowała organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Dwa lata temu wystąpiła ona do krakowskiej rady izby komorniczej i warszawskiego sądu dyscyplinarnego radców prawnych o udostępnienie orzeczeń zapadłych w postępowaniach dyscyplinarnych w latach 2012–2013. Zarówno komornicy, jak i radcowie odmówili spełnienia prośby organizacji, twierdząc, że dokumenty, o które wnioskuje, nie są informacją publiczną.

W odpowiedzi Sieć Obywatelska Watchdog Polska złożyła do WSA skargi na bezczynność władz samorządów prawniczych. Sądy administracyjne zgodziły się z jej argumentacją i zobowiązały komorników i radców do udostępnienia orzeczeń.

Obie korporacje zaskarżyły rozstrzygnięcia do NSA. Komornicy przekonywali, że nie należą do kategorii osób pełniących funkcje publiczne, a ich działalność nie jest finansowana ze środków publicznych. Koszty egzekucji pokrywają bowiem pobierane opłaty. Komornicza komisja dyscyplinarna nie jest organem władzy publicznej, a zatem orzeczenia zapadające w indywidualnych sprawach nie stanowią informacji publicznej.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane