Prawo jazdy: Kierowcy ciężarówek powinni się szkolić na tirach

autor: Piotr Szymaniak23.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 23.11.2016, 09:40
Tir

TLP apeluje do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o wprowadzenie zmian w szkoleniach dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C+Eźródło: ShutterStock

Według szacunków organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska na rynku brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Co gorsza, w ciągu najbliższej dekady ten deficyt może się potroić.

Mimo iż rąk do pracy w transporcie brakuje, mało który przedsiębiorca chce zatrudniać młodych kierowców. I to nie tylko ze względu na brak doświadczenia, ale i umiejętności.

– Młodzi kierowcy szkolą się i zdają egzaminy na osiemnastotonowych pojazdach ciężarowych z przyczepą. Tymczasem gros transportu ładunków odbywa się z wykorzystaniem czterdziestotonowych ciągników siodłowych z naczepą – tłumaczy Maciej Wroński, prezes TLP. – Zanim więc będzie można wysłać taką osobę w podróż załadowanym TIR-em, trzeba ją jeszcze przeszkolić. Dlatego przedsiębiorcy wystrzegają się zatrudniania osób świeżo po kursie, licząc na to, że kandydat najpierw podszkoli się u konkurencji.

Dlatego TLP apeluje do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o wprowadzenie zmian w szkoleniach dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C+E. Ośrodki szkolenia kierowców prowadzące kursy dla ubiegających się o tego typu uprawnienia powinny mieć obowiązek wykorzystywania zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 40 ton obciążonych balastem do nacisku pojedynczej osi 8 ton. Na takich samych zasadach powinny być też przeprowadzane egzaminy. Dzięki takiej zmianie kształcenie kierowców bardziej odpowiadałoby potrzebom rynku. Dziś posiadacz prawa jazdy kat. C+E nawet po przejściu dodatkowych kosztowych szkoleń w ramach kwalifikacji wstępnej jest na tyle mało doświadczony, że w wielu firmach przez trzy miesiące jeździ w trasę jedynie po to, aby przyglądać się doświadczonemu kierowcy.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tir-ek(2017-01-02 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    brakuje kierowców? nic dziwnego, dziadoskie pieniadze, życie jak w psiej budzie, brud , smród, ubóstwo

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane