statystyki

Prawo jazdy: Kierowcy ciężarówek powinni się szkolić na tirach

autor: Piotr Szymaniak23.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 23.11.2016, 09:40
Tir

TLP apeluje do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o wprowadzenie zmian w szkoleniach dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C+Eźródło: ShutterStock

Według szacunków organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska na rynku brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców. Co gorsza, w ciągu najbliższej dekady ten deficyt może się potroić.

Mimo iż rąk do pracy w transporcie brakuje, mało który przedsiębiorca chce zatrudniać młodych kierowców. I to nie tylko ze względu na brak doświadczenia, ale i umiejętności.

– Młodzi kierowcy szkolą się i zdają egzaminy na osiemnastotonowych pojazdach ciężarowych z przyczepą. Tymczasem gros transportu ładunków odbywa się z wykorzystaniem czterdziestotonowych ciągników siodłowych z naczepą – tłumaczy Maciej Wroński, prezes TLP. – Zanim więc będzie można wysłać taką osobę w podróż załadowanym TIR-em, trzeba ją jeszcze przeszkolić. Dlatego przedsiębiorcy wystrzegają się zatrudniania osób świeżo po kursie, licząc na to, że kandydat najpierw podszkoli się u konkurencji.

Dlatego TLP apeluje do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o wprowadzenie zmian w szkoleniach dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. C+E. Ośrodki szkolenia kierowców prowadzące kursy dla ubiegających się o tego typu uprawnienia powinny mieć obowiązek wykorzystywania zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 40 ton obciążonych balastem do nacisku pojedynczej osi 8 ton. Na takich samych zasadach powinny być też przeprowadzane egzaminy. Dzięki takiej zmianie kształcenie kierowców bardziej odpowiadałoby potrzebom rynku. Dziś posiadacz prawa jazdy kat. C+E nawet po przejściu dodatkowych kosztowych szkoleń w ramach kwalifikacji wstępnej jest na tyle mało doświadczony, że w wielu firmach przez trzy miesiące jeździ w trasę jedynie po to, aby przyglądać się doświadczonemu kierowcy.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • tir-ek(2017-01-02 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    brakuje kierowców? nic dziwnego, dziadoskie pieniadze, życie jak w psiej budzie, brud , smród, ubóstwo

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane