statystyki

SN: Nie ma właściciela nieruchomości, nie ma odszkodowania

autor: Michał Culepa22.11.2016, 17:00
sąd, temida

SN podkreślił, że gmina jako odrębny podmiot prawa publicznego będący jednostką samorządu terytorialnego nie może stawiać się w roli reprezentanta Skarbu Państwa, czyli innej publicznej osoby prawnej.źródło: ShutterStock

Jednostka samorządu może dochodzić roszczenia za bezumowne korzystanie z rzeczy tylko wówczas, gdy jest jej właścicielem. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła żądania przez Kraków zapłaty blisko 327 tys. zł z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości przez Annę B. Kobieta w 1997 r. wynajęła od spółki K. lokal na krakowskim Kleparzu. Po przeprowadzeniu na własny koszt remontu otworzyła salon kosmetyczny. W 2000 r. doszło jednak do przejęcia nieruchomości przez gminę Kraków, która zażądała od kobiety należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Ta jednak odmówiła, gdyż jej zdaniem miasto nie miało tytułu prawnego do lokalu, który przed wojną należał do firmy spedycyjnej C. Hartwig. I choć po wojnie została ona zlikwidowana, a jej nieruchomości zostały przejęte przez Skarb Państwa, to w księdze wieczystej nadal widnieje jako właściciel. Przy czym w trakcie sprawy okazało się, że Skarb Państwa dysponował tylko nieprawomocnym orzeczeniem z 1985 r. o zasiedzeniu nieruchomości na Kleparzu.

Dlatego Anna B. przed sądem twierdziła, że Kraków nie ma legitymacji procesowej do wykonywania czynności właściciela. Z kolei urząd, powołując się na art. 752 i nast. k.c., wywodził swoje uprawnienia ze stosunku osoby prowadzącej cudze sprawy bez zlecenia.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane