statystyki

SN: Nie ma właściciela nieruchomości, nie ma odszkodowania

autor: Michał Culepa22.11.2016, 17:00
sąd, temida

SN podkreślił, że gmina jako odrębny podmiot prawa publicznego będący jednostką samorządu terytorialnego nie może stawiać się w roli reprezentanta Skarbu Państwa, czyli innej publicznej osoby prawnej.źródło: ShutterStock

Jednostka samorządu może dochodzić roszczenia za bezumowne korzystanie z rzeczy tylko wówczas, gdy jest jej właścicielem. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła żądania przez Kraków zapłaty blisko 327 tys. zł z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości przez Annę B. Kobieta w 1997 r. wynajęła od spółki K. lokal na krakowskim Kleparzu. Po przeprowadzeniu na własny koszt remontu otworzyła salon kosmetyczny. W 2000 r. doszło jednak do przejęcia nieruchomości przez gminę Kraków, która zażądała od kobiety należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości. Ta jednak odmówiła, gdyż jej zdaniem miasto nie miało tytułu prawnego do lokalu, który przed wojną należał do firmy spedycyjnej C. Hartwig. I choć po wojnie została ona zlikwidowana, a jej nieruchomości zostały przejęte przez Skarb Państwa, to w księdze wieczystej nadal widnieje jako właściciel. Przy czym w trakcie sprawy okazało się, że Skarb Państwa dysponował tylko nieprawomocnym orzeczeniem z 1985 r. o zasiedzeniu nieruchomości na Kleparzu.

Dlatego Anna B. przed sądem twierdziła, że Kraków nie ma legitymacji procesowej do wykonywania czynności właściciela. Z kolei urząd, powołując się na art. 752 i nast. k.c., wywodził swoje uprawnienia ze stosunku osoby prowadzącej cudze sprawy bez zlecenia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane