statystyki

Wspólnik musi powiadomić spółkę o zmianie swojego adresu

autor: KT22.11.2016, 18:00
przedsiębiorca prawo

Zadbanie o wpisanie aktualnego adresu do księgi udziałów leży w interesie wspólnika, który powinien zapewnić sobie skuteczny kontakt ze spółkąźródło: ShutterStock

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. zwołuje się najczęściej za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską. Zawiadomienie powinno być wysłane na adres wspólnika. W jaki sposób należy prawidłowo ustalić taki adres?

Podstawowe znaczenie przy ustalaniu adresu wspólnika mają dane zawarte w księdze udziałów spółki z o.o. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2016 r. (sygn. akt II CSK 441/15). Zarząd jest zobowiązany prowadzić taką księgę i wpisywać do niej m.in. nazwisko i imię albo firmę (nazwę) każdego wspólnika oraz jego adres.

Jednocześnie zarząd powinien upewnić się, czy wspólnik nie wskazał spółce innego adresu do korespondencji, ponieważ ma on taki obowiązek w przypadku zmian.

Sąd Najwyższy odniósł się do sytuacji, w której wspólnik nie wziął udziału w zgromadzeniu, gdyż zarząd wysłał zawiadomienie na niewłaściwy adres. Jeżeli w księdze udziałów wpisany był poprzedni (nieaktualny) adres, to wspólnik może podnieść zarzut niewłaściwego zawiadomienia. Musi jednak w tym celu wykazać, że zarząd zapraszając go na zgromadzenie, wiedział o tym, że ma on już inny adres niż ten zapisany w księdze udziałów.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane