statystyki

Spółki: Sąd zmotywuje do powołania zarządu

autor: Piotr Szymaniak14.11.2016, 07:51; Aktualizacja: 14.11.2016, 09:27
prawo, sąd

Sąd rejestrowy nie dysponuje żadnym narzędziem pozwalającym wyegzekwować od osób zobowiązanych do wyboru lub powołania zarządu (wspólników, członków rady nadzorczej, komisji rewizyjnej czy rady fundacji) wykonania tych obowiązków.źródło: ShutterStock

Sąd rejestrowy nie dysponuje żadnym narzędziem pozwalającym wyegzekwować od osób zobowiązanych do wyboru lub powołania zarządu (wspólników, członków rady nadzorczej, komisji rewizyjnej czy rady fundacji) wykonania tych obowiązków.

Tymczasem brak organu uprawnionego do reprezentacji podmiotu to jeden z najistotniejszych elementów wpływających nie tylko na pewność obrotu, ale i możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności wspólników za długi spółki.

Sądy zazwyczaj zwracają się do wspólników o wskazanie osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu, ale po pierwsze nie ma podstawy prawnej do kierowania takiego wezwania, a po drugie niezastosowanie się do polecenia sądu niczym nie grozi. Próby te są więc bezskuteczne, a takie pisma najczęściej pozostają bez odpowiedzi.

Teraz ma się to zmienić. W opracowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekcie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym proponuje się dodanie do art. 24 ust. 1a i 1b. Na ich mocy w razie stwierdzenia, iż osoba prawna ma braki w zarządzie lub nie ma go w ogóle, sąd będzie mógł wezwać do jego powołania w wyznaczonym terminie albo wykazania, że braki zostały już usunięte. W przypadku niewykonania tych obowiązków będzie możliwość nałożenia grzywny. By zmobilizować wspólników, taką karę będzie można ponawiać. Jeżeli jednak zarząd zostanie w końcu powołany, to niezapłacone do tego czasu grzywny będą umarzane.

„Należy podkreślić, że grzywna będzie mogła być stosowana tylko wobec osób całkowicie lekceważących swoje obowiązki” – czytamy w uzasadnieniu projektu. W przypadku osób, które wykażą, że starały się wykonać obowiązek, ale nie były w stanie tego uczynić, grzywna nie będzie nakładana. MS liczy, że samo zagrożenie karą finansową zobowiąże wspólników do powołania zarządu. A to pozwoli uniknąć konieczności np. powoływania kuratora.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane