statystyki

Odmowa zatwierdzenia projektu nie może się opierać na domysłach

autor: Leszek Jaworski16.11.2016, 09:40; Aktualizacja: 16.11.2016, 10:38
Zakres kontroli w zakresie złożonego wniosku, projektu budowlanego i wymaganych dokumentów przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę został wyczerpująco określony w prawie budowlanym.

Zakres kontroli w zakresie złożonego wniosku, projektu budowlanego i wymaganych dokumentów przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę został wyczerpująco określony w prawie budowlanym.źródło: ShutterStock

Inwestor wystąpił do prezydenta miasta z wnioskiem o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Organ architektoniczno-budowlany odmówił zatwierdzenia projektu i wydania pozwolenia na budowę. Uznał bowiem, że projekt przedstawia w istocie budynki wielorodzinne, co jest niezgodne z ustaleniami planu miejscowego, gdyż teren inwestycji znajduje się w obszarze zabudowy jednorodzinnej i usługowej. Czy ta decyzja jest prawidłowa?

Nie, decyzja organu architektoniczno-budowlanego nie jest prawidłowa, gdyż przekroczył on swoje uprawnienia. Zakres kontroli w zakresie złożonego wniosku, projektu budowlanego i wymaganych dokumentów przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę został wyczerpująco określony w art. 35 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: u.p.b.). Przepisu tego nie można interpretować na drodze wykładni rozszerzającej (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 3 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Bk 1085/14). Jak podkreśla się w orzecznictwie, organ właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę jest związany treścią wniosku inwestora o pozwolenie na budowę, załącznikami do tego wniosku, w tym przede wszystkim treścią projektu budowlanego.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane