statystyki

Prawo budowlane: Kiedy inwestor będzie jedyną stroną postępowania

autor: Anna Krzyżanowska06.10.2016, 19:00
budowa, dom, nieruchomości

Za sprawą kodeksu urbanistyczno-budowlanego, którego projekt został przesłany do konsultacji społecznych.źródło: ShutterStock

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.) stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor, właściciele oraz użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

 W przypadku postępowania w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy zgodnie z kolei z art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Taki sposób sformułowania przepisów nie sprzyja szybkości prowadzenia postępowań administracyjnych. W przypadku pozwolenia na budowę obszar oddziaływania wyznaczany musi być według cech indywidualnych przyszłego obiektu oraz jego przeznaczenia, co natomiast wymaga sięgnięcia do wielu przepisów odrębnych (z zakresu chociażby ochrony środowiska, zabytków czy ochrony przyrody).

Wkrótce ma być jednak prościej. Za sprawą kodeksu urbanistyczno-budowlanego, którego projekt został przesłany do konsultacji społecznych. Kodeks przywidywać ma dwie drogi, na podstawie których wyznaczone będą strony postępowań dotyczących zgody budowlanej.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gosc(2016-10-07 09:01) Zgłoś naruszenie 01

    obawiam si, że po wprowadzeniu kdeksu branżę budowlaną czeka kryzys; część ludzi kupując działki z myślą o budowie domu może się rozczarować - nie będzie mozna na nich zbudować domu, bo będzie za daleko istniejącej infratsruktury a nie będzie go stać na paratycypację w kosztach jej budowy. Dlaczego rządzący zakładają, że każdy właściciel działki ma worek ieniędzy, z których jest gotowy finansować infrastrukturę. Czy w związku z tym nasze podatki zostana obniżone ? Bo do tej pory z podatków budowałao się infrastrukturę pomysł zmiany przepisow w zakresie odległości budynku od granicy działkitj. traktowanie zadrzewienia na równi z lasem uważam za nieporozumienie; popieram uproszczenie przepisów np. dotyczących terminu eydania materiałów dla godetów - al to można zrobic "od reki"

    Odpowiedz
  • polskiedrogi(2016-11-03 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Wtedy jak obejmie we wladanie od miasta czy gminy grunt np. sasiada przejety w drodze wywlaszczenia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane