statystyki

Stanowcze "nie" dla ministerialnych dyrektorów sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.11.2016, 07:08; Aktualizacja: 08.11.2016, 08:01
prawo

Projektowanym zmianom stanowczo sprzeciwia się również FORźródło: ShutterStock

„Projektodawcy zmierzają w sposób ewidentny do całkowitego podporządkowania władzy sądowniczej przedstawicielowi władzy wykonawczej.

Realizacja tego zamierzenia ma się odbyć według zasady »kto ma pieniądze, ten ma władzę«” – tak o projekcie, który zmieni zasady zatrudniania dyrektorów sądów oraz ich status i pozycję w strukturze wymiaru sprawiedliwości, pisze Stowarzyszenie Sędziów Themis. Oprócz niego uwagi, w przeważającej większości krytyczne, zgłosiło kilkanaście innych podmiotów.

Zgodnie z zaprezentowanym przez resort sprawiedliwości projektem zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych dyrektor finansowy sądu będzie służbowo podlegał bezpośrednio ministrowi sprawiedliwości, a nie – jak obecnie – prezesowi sądu. Ponadto nie będzie on już organem sądu, a minister sprawiedliwości zyska niczym nieskrępowaną dowolność w powoływaniu i odwoływaniu dyrektorów. Z ustawy zniknąć mają enumeratywne przesłanki mówiące o tym, kiedy można zakończyć współpracę z menedżerem. Zniknie również tryb konkursowy – teraz to wyłącznie od ministra sprawiedliwości będzie zależało, kto zostanie dyrektorem.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Inspektor Pracy(2016-11-08 09:32) Zgłoś naruszenie 2918

  Ja nie widzę tam żadnego Trybunału lecz zdanie grupy kolesiów wykształciuchów którzy Tuskowi POtwornie pomagali okraść z wieku emerytalnego nawet zatrudnionych od 15 roku życia ,pracujących w soboty ,święta,pomogli wstecznie okraść także Tych co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy wg brzmienia Ustawy przed Ich werdyktem--pomogli stworzyć w tym kraju POlski Obóz Pracy gdzie tylko wśród 60latków w roku 2014 bezrobocie wzrosło aż o 8% a spracowani ludzie szukają chleba po śmietnikach. Ci tzw Wykształciuchy -moralne dno --powinni zapłacić za nielegalne zajmowanie sali budynku Trybunału i powinni mieć odebrane prawa dożywotnio wraz z Ich emeryturami. Oni nie bronią Konstytucji RP ,Oni legalizują bezprawne złodziejstwo POlitycznych złodziei i bronią własnego StatusQwo, na emeryturach zyło by Im się za biednie gdyż płacili za niskie składki. A na budowę z tymi starcami do pracy za fizycznych i to w zimę ! Nie wiedzą nawet czym jest”siła wyższa” takie niedouczone oszusty.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • zzz(2016-11-08 12:56) Zgłoś naruszenie 164

  Panie żulu :) Hałas jest o to, że ustawą łaskawie "odciążą" prezesów od jakiegokolwiek wpływu na finanse sądu, którym kieruje. W uproszczeniu zapadnie wyrok, który nie spodoba się Ministrowi, na drugi dzień powołany przez niego dyrektor sądu stwierdza, że nie ma kasy na sprzątaczki, sekretarki i całą obsługę.

  Odpowiedz
 • żul(2016-11-08 10:43) Zgłoś naruszenie 118

  Nie rozumiem o co ten hałas, przecież i teraz dyrektorem zostanie jedynie namaszczony kandydat. Osobnik spoza kręgu krewnych i znajomych nie ma żadnych szans na powołanie, a i odwołać nie swojego można w trybie natychmiastowym. Vide Sąd Okręgowy na południu Polski, w mateczniku wiceministra.

  Odpowiedz
 • żul(2016-11-08 14:06) Zgłoś naruszenie 101

  Do zzz, wiem dokładnie o co chodzi szanownemu panu ministrowi, sam jestem byłym już dyrektorem sądu, który nie spodobał się łaskawie panującemu ministrowi. Chodziło mi o to, że już w tej chwili minister może jednym zdaniem odwołać bez jakiegokolwiek uzasadnienia dyrektora i nie potrzebuje do tego nowelizacji ustawy. Sam zostałem tak właśnie potraktowany. Jedyna zmiana, która porządnie namiesza w sądach to taka, że dyrektor przestaje być organem sądu. Nietrudno więc sobie wyobrazić sytuację, w której za działania dyrektora w stosunku do pracowników sądu odpowiadać będzie prezes, bo przecież roszczenie z kodeksu pracy wnosi się przeciwko organowi reprezentującego Skarb Państwa. Dyrektor organem nie będzie i umyje ręce, bo przecież jak podniesie głowę to zostanie skrócony przez ministra.

  Odpowiedz
 • xvart(2016-11-08 21:39) Zgłoś naruszenie 91

  dziwię się Ziobrze, że tak się podkłada. Bierze całą odpowiedzialność za funkcjonowanie sądowej administracji, która przy obecnych finansach dobrze funkcjonować po prostu nie może. Z dniem wejścia w życie tej nowelizacji (i to niezależnie od tego co tam sobie zapiszą w regulaminie sądowym) sędziowie zostaną zwolnieni z odpowiedzialności za pracę sekretariatu. Było to rozwiązanie zastosowane w Holandii i szybciutko z niego zrezygnowano. Nie w imię niezależności sądów, tylko odpowiedzialności politycznej ministra. Teraz jak sprawa nie będzie się mogła odbyć, bo nie będzie zwrotki, albo akta nie poszły w do biegłego przez pół roku, to będziemy odraczać sprawę z "przyczyn administracyjnych" i uprzejmie pouczać ludzi, że skargi to powinni pisać do dyrektora sądu a potem do Ministra. Ja to nawet będzie można powiedzieć, że jak napiszą to niech mi przyniosą, też im podpiszę, bo jestem równie głęboko zbulwersowany. "Bo proszę państwa sąd jest przygotowany do rozpoczęcia rozprawy, ale podległa Ministrowi sądowa administracja nie wywiązała się ze swoich obowiązków niestety..."

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • celina(2016-11-08 14:43) Zgłoś naruszenie 82

  fuchy dla misiewiczaj w kazdym wymiarzeow ludzie trzeba pis pozbawic wladzy bo zryjnuje kr

  Odpowiedz
 • zzz(2016-11-10 07:32) Zgłoś naruszenie 23

  przykład dyrektora prokuratury Gdańsk Wrzeszcz i stanowcze nie dla takich ludzi w sądach. Chwała ministrowi Ziobrze ze z patologiami w sądach walczy.

  Odpowiedz
 • zzz(2016-11-10 01:14) Zgłoś naruszenie 12

  establishmentowi dyrektorzy sądów to jest problem o którym nigdy nie napisaliście i dobrze że to się zmieni i Trump wygrał

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane