statystyki

Gajowniczek-Pruszyńska: Kondycję warszawskiej adwokatury oceniam ambiwalentnie

autor: Anna Krzyżanowska08.11.2016, 09:17; Aktualizacja: 08.11.2016, 09:40
Jak rysuje się stan warszawskiej adwokatury?

Jak rysuje się stan warszawskiej adwokatury?źródło: ShutterStock

W zbiorze zasad etyki i godności zawodu, którym kierować powinien się każdy adwokat, nie ma expressis verbis zakazu nabywania roszczeń – mówi p.o. dziekana stołecznej palestry Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska.

19 listopada br. stołeczni adwokaci wybiorą nowego szefa. Przestanie być pani wicedziekanem „pełniącym obowiązki” po mecenasie Grzegorzu Majewskim, znanym szerzej publiczności jako współużytkownik wieczysty działki przy Pałacu Kultury. Ulga?

Towarzyszą mi mieszane uczucia. Na pewno będę się cieszyła ze stabilności, jaką niesie za sobą bezpośredni wybór dziekana. Z tego, że będzie miał on pełną legitymację do podejmowania decyzji wpływających na aktualną sytuację samorządu. Wiem jednak i to, że 19 listopada - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – nie znikną wszystkie problemy. To będzie kontynuacja ciężkiej pracy na rzecz stołecznej palestry, na której czele stać będzie już osoba posiadająca pełne podstawy do wprowadzenia zmian.

Zanim jednak o zmianach. Przyszło pani przewodzić warszawskiej adwokaturze w trakcie medialnego trzęsienia ziemi. Gdyby nie postać dziekana, wstrząsy zapewne nie byłyby aż tak mocne. Czy pani zdaniem skupowanie roszczeń to biznes godny przedstawiciela palestry?

Na to pytanie każdy z adwokatów musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. W zbiorze zasad etyki i godności zawodu, którym kierować powinien się każdy adwokat, nie ma expressis verbis zakazu nabywania roszczeń.

To oczywiste. Zadam więc inaczej pytanie: pani weszłaby w taki biznes?

Myślę, że nie zdecydowałabym się. Zapewne jest to pochodną prowadzonej przez mnie praktyki adwokackiej. Jestem karnistką, praktycznie w ogóle nie zajmuję się innymi sprawami.

Tak samo jak mecenas Majewski.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane