statystyki

Kontrakt w e-mailu, ale sprzeciw także na piśmie

autor: Jakub Styczyński25.10.2016, 19:00
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Ustawodawca nie określił wprost, jakie środki mogą być użyte dla skuteczności zachowania formy dokumentowej. Eksperci podkreślają, że prawidłowo użyta forma powinna być możliwa do skopiowania i odtwarzania jako dowód.źródło: ShutterStock

Nowa dokumentowa forma czynności prawnych wciąż budzi wątpliwości przedsiębiorców. W praktyce nie zawsze wiedzą, jak należy potwierdzać lub wnosić zastrzeżenia do propozycji kontrahenta.

Długo oczekiwana i kluczowa dla obrotu gospodarczego nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz kodeksu cywilnego, która weszła w życie na początku września, wprowadziła m.in. możliwość składania oświadczeń woli i zawierania umów za pośrednictwem środków nowych technologii. Mowa o ustawie z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1311 ze zm.). Wyrażone w formie dokumentowej oświadczenie jest teoretycznie równoważne formie pisemnej. Ustawodawca nie ustrzegł się jednak pewnych niedociągnięć. W praktyce mogą powstać wątpliwości, w jakiej formie należy potwierdzić umowę ustną, jak zgłosić sprzeciw do oświadczenia woli czy skutecznie zerwać umowę.

Ustawodawca nie określił wprost, jakie środki mogą być użyte dla skuteczności zachowania formy dokumentowej. Eksperci podkreślają, że prawidłowo użyta forma powinna być możliwa do skopiowania i odtwarzania jako dowód. Nie może to być zatem czasowy komunikat na stronie internetowej. Mogą to być natomiast SMS, wiadomość elektroniczna, faks, plik komputerowy bądź inny rejestrowany środek audiowizualny.

Jak można to zrobić

W sytuacji kiedy nie zachowano formy dokumentowej, ustalając szczegóły umowy np. ustnie, gdy jedna strona niezwłocznie potwierdzi te warunki pisemnie (a pismo to zawiera zmiany lub uzupełnienia umowy niezmieniające istotnie jej treści), to obie strony wiąże treść właśnie tego potwierdzenia. W jakiej formie należy się jednak sprzeciwić?


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • czytający ustawy(2016-10-25 23:29) Zgłoś naruszenie 10

    "Ustawodawca nie ustrzegł się niedociągnieć" :))) polski ustawodawca i jego legislatorzy - to jedno wielkie niedociągnięcie. Prawo pisane przez tych ludzi jest jak farsa. Luka na luce, a to co uda im się napisać - nieczytelne. Jakby dla nich język polskie - trudna język.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane