statystyki

Biznes i prawa człowieka

autor: Adam Ploszka25.10.2016, 12:58; Aktualizacja: 25.10.2016, 13:28
prawo

Trybunał w pierwszej kolejności wskazał, że działania prywatnej firmy ubezpieczeniowej mogą być ocenione w kategorii naruszeń praw człowieka, ponieważ szwajcarskie prawo nakładało na obywateli obowiązek posiadania przymusowego ubezpieczeniaźródło: ShutterStock

Pozbawiony precyzyjnych podstaw prawnych wywiad gospodarczy stanowi naruszenie prawa do prywatności – uznał ETPC w wydanym 18 października 2016 r. wyroku w sprawie Vukota-Bojić przeciwko Szwajcarii (skarga nr 61838/10).

W 1995 r. Savjeta Vukota-Bojić doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu w następstwie wypadku drogowego. Jako że posiadała obowiązkowe ubezpieczenie, wystąpiła o wypłatę renty z tytułu całkowitej utraty zdolności do pracy. Ta była jej wypłacana do momentu uzyskania przez towarzystwo ubezpieczeń sprzecznych ekspertyz lekarskich dotyczących zdolności kobiety do pracy. Wstrzymanie wypłat zostało skutecznie zakwestionowane przed sądem ds. ubezpieczeń, który nakazał przeprowadzenie dalszych badań. Te potwierdziły poważny uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem. W tym czasie skarżąca uzyskała już od lokalnego zakładu ubezpieczeń rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Po ponownych badaniach i po kolejnym wyroku sądu podważającym odmowę przyznania renty ubezpieczyciel zażądał, by kobieta poddała się jeszcze raz badaniom lekarskim. Wynajął też prywatnego detektywa. Raport ze śledztwa został użyty w opinii lekarza orzecznika stanowiącej podstawę zmniejszenia wysokości należnych Vukocie-Bojić świadczeń. Kobieta wniosła skargę do ETPC, twierdząc, że śledztwo naruszyło jej prawo do prywatności.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane