Podróż bez wizy do USA? Wciąż na to czekamy. Jak się jednak okazuje, polski paszport w „rankingu mocy” zajmuje całkiem niezłą pozycję.

Za sprawą Global Passport Power Rank możemy dowiedzieć się bowiem, do ilu krajów możemy udać się z naszym paszportem bez konieczności wnioskowania o wizę. Polska w rankingu za 2016 roku zajmuje 9 miejsce, co przekłada się na 150 podróżniczych bezwizowych destynacji. Tuż za nami uplasowała się Słowenia i Słowacja ze 149 „wolnymi” kierunkami.

Kto zatem wyprzedza Polskę pod względem swobody przemieszczania się po świecie? Takie kraje jak Czechy, Singapur, Grecja, Japonia czy Korea Południowa. W zeszłym roku na czele stawki znalazły się Stany Zjednoczone (obecnie na 4 miejscu) oraz Wielka Brytania (miejsce drugie). W 2016 roku natomiast ranking najmocniejszych paszportów otwierają Niemcy i Szwecja. Posiadając dokument tożsamości jednego z tych krajów jesteśmy w stanie swobodnie wjechać na terytorium 158 krajów.

Ranking najmocniejszych paszportów zamykają kraje ogarnięte wojną lub z mocno niestabilną sytuacją społeczno-polityczną. Obywateli Afganistanu bez wizy przyjmie jedynie 24 krajów. Nie wiele lepiej ma się Pakistan (27), Irak (29) oraz Syria i Somalia (31).

Afganistan nie chce nikogo

Co ciekawe, na podstawie statystyk PasportIndex możliwe jest ułożenie listy najbardziej otwartych na przyjazd obcokrajowców krajów. Podobnie jak w przypadku Global Passport Power Rank, premiowane są kraje niewymagające wizy lub wymagające zakupienia jej w dniu przyjazdu, czy akceptujące jedynie dokument eTA (Electronic Travel Authorization).

I tak Kambodża, Burundi, Madagaskar, Mauretania czy Togo zapraszają na bezwizową podróż obywateli aż 198 krajów. Po drugiej stawki znajdują się państwa najmniej gościnne. Nie będzie tu zaskoczenia: do Afganistanu, Somalii i Turkmenistanu żadnej obcokrajowiec bez wizy nie wjedzie. Mniej więcej w środku rankingu, razem z Luksemburgiem i Hondurasem uplasowała się Polska. Na bezwizowy przyjazd do naszego kraju zapraszamy obywateli 85 krajów. Swobodnym dostępem do USA mogą się natomiast cieszyć obywatele 40 krajów, a do Chin – tylko 10.

Do Korei Północnej bez wizy wjechać mogą obywatele Szwajcarii, Malezji oraz Singapuru

Interaktywne zestawienie wyników Global Pasport Power Rank 2016 znajdziecie tutaj >>