statystyki

Więcej uprawnień dla zatrzymanych nieletnich

autor: Aleksandra Kurowska13.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 08:51
prawo

Problem leży w przepisach wykonawczychźródło: ShutterStock

Nieletni trafiający do policyjnych izb dziecka otrzymają rzeczywiste prawo do kontaktu z prawnikiem lub opiekunami. Placówki będą też mogły w razie potrzeby od razu dać zatrzymanym posiłek.

Takie zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie pomieszczeń przeznaczonych dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia, pokoi przejściowych, tymczasowych pomieszczeń przejściowych i policyjnych izb dziecka, regulaminu pobytu w tych pomieszczeniach, pokojach i izbach oraz sposobu postępowania z zapisami obrazu z tych pomieszczeń, pokoi i izb.

Do policyjnych izb dziecka w zeszłym roku trafiło 5884 nieletnich. Ich kontakt z obrońcą, rodzicami lub opiekunem zależał od decyzji sądu, kierownika izby lub policjanta prowadzącego sprawę. To oznaczało, że nie był zagwarantowany obligatoryjny dostęp np. do adwokata. Na problem ten zwracał uwagę już w grudniu zeszłego roku Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Wówczas skierował wystąpienie do ministra SWiA, w którym podkreślał, że takie zasady stanowią naruszenie prawa do obrony.

Problem leży w przepisach wykonawczych. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 382 ze zm.) przewiduje, że zatrzymanego nieletniego informuje się o przyczynach zatrzymania, przysługujących mu prawach, a także – na jego żądanie – umożliwia się nawiązanie kontaktu z rodzicem, opiekunem lub adwokatem. Jednak regulamin pobytu w Policyjnej Izbie Dziecka, będący załącznikiem do nowelizowanego rozporządzenia (Dz.U. z 2015 r. poz. 638), takiej gwarancji już nie daje. Przewiduje bowiem możliwość odwiedzin tylko w przypadku wydania zgody np. przez kierownika izby. W efekcie zdarzało się, że dzieci składały oświadczenia i podpisywały dokumenty bez obecności prawnika – na co wskazywał m.in. Komitet Praw Dziecka ONZ.


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane