statystyki

Projekt ustawy o dopingu do poprawki

autor: Anna Krzyżanowska13.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:19
bieg, sport

Zakwestionowany został także art. 8 projektu. Zgodnie z nim agencja, przeprowadzając kontrolę antydopingową podczas zawodów oraz poza nimi, realizuje zadania dla dobra publicznegoźródło: ShutterStock

Należy zadać pytanie, czy w Polsce potrzebna jest specjalna ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie, czy też regulacje mające się w niej znaleźć powinny być włączone do ustawy o sporcie – pisze w swej opinii rada legislacyjna. Ciało doradcze premiera oraz Rady Ministrów krytycznie wypowiedziało się o przesłanym do konsultacji społecznych przez resort turystyki i sportu dokumencie, który ma wprowadzić kompleksowe rozwiązania wymuszające na sportowcach zachowania fair play.

Jak zaznacza rada, opisywany projekt to pierwsza próba uregulowania zjawiska dopingu w sporcie w odrębnej ustawie. Obecnie obowiązujące przepisy w tej dziedzinie stanowią część ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. nr 127, poz. 857 ze zm.), a mianowicie rozdział 9 zatytułowany „Zwalczanie dopingu w sporcie”.

„Wnioskodawca uzasadnia potrzebę uchwalenia nowej regulacji oceną działania aktualnie obowiązującej ustawy i koniecznością wprowadzenia nowych rozwiązań, w tym również dostosowujących do zmieniających się standardów międzynarodowych. Nie przedstawia jednak powodów wyłączenia zwalczania dopingu do odrębnej ustawy” – podnosi rada w swej opinii.

Konkretnych zarzutów do konsultowanego dokumentu ma natomiast wiele. Mimo bowiem, że akt ten ma uregulować zasady i odpowiedzialność za stosowanie dopingu, próżno w nim szukać, jak miałyby na przykład wyglądać kontrole sportowców. Wiadomo jedynie, kto ma być desygnowany do walki z dopingiem. Rola ta przypadnie powoływanej ustawą Polskiej Agencji Antydopingowej, która ma być następcą działającej dotychczas Komisji do Zwalczaniu Dopingu w Sporcie. Zadania PAA zostały określone m.in. w art. 4 projektu, problem w tym, że bardzo ogólnie.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane