statystyki

Projekt ustawy o dopingu do poprawki

autor: Anna Krzyżanowska13.10.2016, 07:25; Aktualizacja: 13.10.2016, 09:19
bieg, sport

Zakwestionowany został także art. 8 projektu. Zgodnie z nim agencja, przeprowadzając kontrolę antydopingową podczas zawodów oraz poza nimi, realizuje zadania dla dobra publicznegoźródło: ShutterStock

Należy zadać pytanie, czy w Polsce potrzebna jest specjalna ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie, czy też regulacje mające się w niej znaleźć powinny być włączone do ustawy o sporcie – pisze w swej opinii rada legislacyjna. Ciało doradcze premiera oraz Rady Ministrów krytycznie wypowiedziało się o przesłanym do konsultacji społecznych przez resort turystyki i sportu dokumencie, który ma wprowadzić kompleksowe rozwiązania wymuszające na sportowcach zachowania fair play.

Jak zaznacza rada, opisywany projekt to pierwsza próba uregulowania zjawiska dopingu w sporcie w odrębnej ustawie. Obecnie obowiązujące przepisy w tej dziedzinie stanowią część ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. nr 127, poz. 857 ze zm.), a mianowicie rozdział 9 zatytułowany „Zwalczanie dopingu w sporcie”.

„Wnioskodawca uzasadnia potrzebę uchwalenia nowej regulacji oceną działania aktualnie obowiązującej ustawy i koniecznością wprowadzenia nowych rozwiązań, w tym również dostosowujących do zmieniających się standardów międzynarodowych. Nie przedstawia jednak powodów wyłączenia zwalczania dopingu do odrębnej ustawy” – podnosi rada w swej opinii.

Konkretnych zarzutów do konsultowanego dokumentu ma natomiast wiele. Mimo bowiem, że akt ten ma uregulować zasady i odpowiedzialność za stosowanie dopingu, próżno w nim szukać, jak miałyby na przykład wyglądać kontrole sportowców. Wiadomo jedynie, kto ma być desygnowany do walki z dopingiem. Rola ta przypadnie powoływanej ustawą Polskiej Agencji Antydopingowej, która ma być następcą działającej dotychczas Komisji do Zwalczaniu Dopingu w Sporcie. Zadania PAA zostały określone m.in. w art. 4 projektu, problem w tym, że bardzo ogólnie.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane