statystyki

Zaświadczenie o niekaralności kosztuje za dużo

autor: Patryk Słowik11.10.2016, 07:53; Aktualizacja: 11.10.2016, 08:52
dokumenty, urząd, archiwum

dokumenty, urząd, archiwumźródło: ShutterStock

Nie do zaakceptowania jest sytuacja, gdy koszty prowadzenia Krajowego Rejestru Karnego (KRK), z którego korzystają głównie podmioty publiczne, w całości są przerzucane na osoby fizyczne – zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich. I apeluje do ministra sprawiedliwości o zmiany legislacyjne.

Opłata za wydanie zaświadczenia o niekaralności wynosi 30 zł za wersję papierową oraz 20 zł za elektroniczną. Jest ona przeznaczana na funkcjonowanie KRK. Rzecz w tym, że koszty jego utrzymania spoczywają wyłącznie na barkach obywateli. – Z wnioskiem o wydanie zaświadczenia do KRK zwracają się przeważnie osoby starające się o podjęcie pracy. Bardzo często są one w trudnej sytuacji materialno-finansowej – zwraca uwagę dr Adam Bodnar. Stąd też jego postulat, by część kosztów (a być może i całość) wzięło na siebie państwo.

Po pierwsze, głównymi beneficjentami systemu są organy publiczne, które zasypują rejestr zapytaniami. Po drugie, suma opłat wniesionych przez obywateli nie powinna przewyższać rzeczywistych kosztów funkcjonowania rejestru (a tak się prawdopodobnie dzieje). I wreszcie po trzecie, wątpliwe w ogóle jest, czy obywatele powinni płacić za to, że udowadniają, iż są niekarani.

Regulacje dotyczące tej kwestii – zdaniem RPO – powinny być podobne do tych obowiązujących przy ubieganiu się o dostęp do informacji publicznej. Tam obowiązek wniesienia opłaty stanowi wyjątek.


Pozostało 26% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sadf(2016-10-11 11:31) Zgłoś naruszenie 20

    Dosyc bezuzyteczny jest ten rzecznik, ciagle gada ale nigdy nic sie z tym nie dzieje. Chyba z 5 miesiecy temu tez mowil ze konfiskata komputerow, komorek, tabletow jak tylko jakis copyright troll zlozy wniosek zeby wyciagnac kase za ugode nie powinna miec miejsca. Do kogos ten wniosek wyslal i mieli miesiac na odpowiedz ale od tamtego czasu cisza. Tez tak bym chcial, gruba kase za gadanie i wytykanie niesprawedliwosci i naduzyc w kraju.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane