Polscy rządzący bardziej przejrzyści niż skandynawscy

autor: Emilia Świętochowska29.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 29.09.2016, 08:42
prawo

Organizacja Access Info dokładnie przeanalizowała po kilka ubiegłorocznych procesów legislacyjnych w 11 krajach Unii Europejskiej,źródło: ShutterStock

Wbrew wielu pokutującym opiniom uchwalanie prawa w Polsce nie jest procesem hermetycznym, którego rzeczywisty przebieg jest pilnie strzeżony przed opinią publiczną. Z raportu opublikowanego właśnie przez Access Info, międzynarodową organizację działającą na rzecz jawności życia publicznego, wynika, że blisko połowa dokumentów dotyczących procesu legislacyjnego jest u nas publikowana.

Polska osięgnęła lepszy wynik niż ten, który zanotowały Niemcy, Wielka Brytania czy Finlandia, często wskazywana jako wzorcowy przykład, jeśli chodzi o dostępność informacji o działaniach rządu i parlamentu (niespełna 15 proc. dokumentów podlega tam publikacji).

Organizacja Access Info dokładnie przeanalizowała po kilka ubiegłorocznych procesów legislacyjnych w 11 krajach Unii Europejskiej, a także stanowienie prawa przez same instytucje UE. W przypadku Polski były to prace nad projektem ustawy o in vitro, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Access Info doceniła nas w szczególności za to, że w każdym z tych procesów prawodawczych na stronach rządowych były publikowane uzasadnienia projektów, bez konieczności występowania o nie w trybie dostępu do informacji publicznej.


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane