statystyki

Wyjazd na wakacje to za mało, by przywrócić termin odwołania

autor: Piotr Pieńkosz14.09.2016, 19:00
dokument

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia.źródło: ShutterStock

Dzień przed wyjazdem na urlop odebrałem decyzję administracyjną nakładającą na mnie obowiązek zapłaty pewnej kwoty. W ferworze przygotowań do wakacji nie wysłałem do urzędu odwołania od tej decyzji i czas na to minął. Teraz chciałbym wnioskować o przywrócenie terminu na jego złożenie. Czy mam realne szanse na to, że urzędnicy przychylą się do mojej prośby – pyta pan Marian.

Raczej nie. Dochowanie terminów na dokonanie określonych czynności prawnych przez stronę postępowania administracyjnego to jeden z obowiązków zainteresowanego i jest on traktowany przez organy i kontrolujące je sądy dosyć rygorystycznie. Ale po kolei.

Odwołanie od decyzji administracyjnej wnosi się w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia. Termin ma charakter zawity, co oznacza, że dokonanie czynności po jego upływie jest bezskuteczne. Jednocześnie w przepisach przewidziano koło ratunkowe dla spóźnialskich. W razie przekroczenia czasu na złożenie odwołania lub dokonanie innej czynności prawnej zainteresowany może wnioskować do organu o przywrócenie terminu, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Wniosek o przywrócenie terminu kieruje się do organu w ciągu siedmiu dni od ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie należy dopełnić czynności, dla której był on przewidziany.

W praktyce skorzystanie z wspomnianego koła ratunkowego jest niezwykle trudne. W orzecznictwie wielokrotnie wskazywano, że o braku winy strony można mówić tylko wtedy, gdy nie mogła ona usunąć przeszkody do dochowania terminu nawet przy użyciu największego w określonych warunkach wysiłku. W danej sprawie musi więc wystąpić siła wyższa niezależna od strony postępowania. Przyjmuje się, że do okoliczności uzasadniających brak winy w uchybieniu terminu zalicza się m.in. przerwę w komunikacji, nagłą chorobę, która nie pozwoliła na wyręczenie się inną osobą, powódź, pożar itp.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane