statystyki

Billingi pozyskiwane przez służbę informacją publiczną

autor: Ewa Ivanova13.09.2016, 19:00
Dane

WSA uznał, że fundacja ma racjęźródło: ShutterStock

Informacje o tym, jak często służba sięgała po dane telekomunikacyjne (np. billingi) i dane internetowe, stanowią informację publiczną. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest prawomocny.

O dane zapytała Służbę Kontrwywiadu Wojskowego Fundacja Panoptykon. Prosiła o przedstawienie informacji za rok 2013 odnośnie m.in. pozyskiwania danych billingowych (wykaz połączeń), lokalizacji telefonu komórkowego, pozostałych sprawdzeń (m.in. wykazu sesji internetowych, ustalenia użytkownika IP).

Kontrwywiad wojskowy uznał, że dane, których domaga się fundacja, nie mają statusu informacji publicznej. Ta wniosła więc skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność szefa SKW. Organ, odpowiadając na nią, argumentował, że spoczywa na nim obowiązek ochrony m.in. środków, form i metod działania, a także zgromadzonych informacji – w tym również danych statystycznych, których żąda fundacja. Według SKW ujawnienie informacji oznacza de facto ujawnienie zainteresowań operacyjnych służby. A taka informacja zostanie poddana dokładnej analizie obcych wywiadów, w wyniku której będzie można wyprowadzić wnioski dotyczące działań operacyjnych SKW oraz podmiotów pozostających w jej zainteresowaniu.

WSA uznał, że fundacja ma rację (sygn. akt II SAB/Wa 233/14). A to dlatego, że po pierwsze, szef SKW jest podmiotem zobowiązanym na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2015 r. poz. 2058; dalej u.d.i.p.) do jej udostępnienia. Po drugie, informacja obejmująca dane statystyczne na temat korzystania z ustawowych uprawnień SKW w aspekcie pozyskiwania danych osobowych czy danych telekomunikacyjnych mieści się w pojęciu informacji publicznej.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane