statystyki

Europejskie poświadczenia spadkowe też będą zarejestrowane

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz12.09.2016, 11:04; Aktualizacja: 12.09.2016, 11:18
Możliwość skorzystania z EPS jest korzystna w razie objęcia schedy spadkowej po osobie, która wyemigrowała, dorobiła się majątku za granicą, ulokowała pieniądze w tamtejszym banku i tam zmarła

Możliwość skorzystania z EPS jest korzystna w razie objęcia schedy spadkowej po osobie, która wyemigrowała, dorobiła się majątku za granicą, ulokowała pieniądze w tamtejszym banku i tam zmarłaźródło: ShutterStock

Unijne przepisy nie wymagają, aby wpisywać EPS do krajowych rejestrów obejmujących dokumenty potwierdzające prawa do spadku. Polski ustawodawca uznał jednak, że zarejestrowanie w Rejestrze Spadkowym ma trzy zalety: zwiększa skuteczność EPS-ów wydawanych przez polskie sądy lub sporządzanych przez polskich rejentów, czyni bardziej wiarygodnym Rejestr Spadkowy i ogranicza ryzyko wydawania sprzecznych orzeczeń bądź dokumentów potwierdzających prawo do spadku.

EPS potwierdza prawa do spadku lub do zapisu windykacyjnego, przysługujące spadkobiercom, zapisobiercom windykacyjnym, zapisobiercom, wykonawcom testamentów i zarządcom spadku (tylko po osobach zmarłych 17 sierpnia 2015 r. lub później), gdy majątek znajduje się za granicą. Europejskie poświadczenia spadkowe wywołują skutki prawne we wszystkich krajach UE. W ten sposób ułatwiają wykazywanie praw do spadku i umożliwiają szybsze objęcie schedy po śmierci spadkodawcy. Przygotowywane są według jednolitego wzoru. EPS jest alternatywą dla sądowych postanowień stwierdzających nabycie spadku i notarialnych potwierdzeń dziedziczenia.

Prawo wydawania EPS mają sądy i notariusze. Osoba ubiegająca się o ten dokument może swobodnie wybrać, z której drogi skorzysta.

● Sąd z urzędu doręcza jej postanowienie o wydaniu EPS razem z pouczeniem o tym, jaki środek odwoławczy jej przysługuje. Wnioskodawca otrzymuje postanowienie o wydaniu EPS i poświadczony jego odpis. Aby otrzymać uzasadnienie postanowienia, musi o to wystąpić w ciągu tygodnia od jego doręczenia. Jeśli tego nie zrobi, sąd sporządzi uzasadnienie tylko po wniesieniu środka odwoławczego w ustawowym terminie. Z urzędu sąd doręcza też postanowienie o sprostowaniu, zmianie lub uchyleniu albo zawieszeniu skutków EPS razem z pouczeniem o przysługującym środku odwoławczym. Otrzymują je wszystkie osoby, które dostały wcześniej poświadczone odpisy. Na postanowienie o wydaniu, sprostowaniu, zmianie lub uchyleniu albo zawieszeniu skutków EPS przysługuje zażalenie. Nie można natomiast wnieść skargi kasacyjnej na postanowienie sądu drugiej instancji.

● Czynności związanych z wydaniem EPS można dokonać też u rejenta. Sporządza on protokół i stwierdza w nim wydanie, sprostowanie, zmianę lub uchylenie EPS, zawieszenie jego skutków bądź odmowę dokonania tych czynności. Wypis z protokołu doręcza klientowi z urzędu razem z pouczeniem o przysługującym mu środku odwoławczym. Na czynności notariusza można wnieść zażalenie do sądu, natomiast na postanowienie sądu drugiej instancji nie przysługuje kasacja. Nie przysługuje też skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. W ciągu tygodnia na żądanie osoby biorącej udział w czynności rejent pisze uzasadnienie.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane