statystyki

Handel internetowy: Przetwarzanie danych osobowych w państwie, gdzie jest prowadzona działalność

autor: Elżbieta Dominik30.08.2016, 09:36; Aktualizacja: 30.08.2016, 12:54
prawo, sąd

Kwestia wyboru prawa właściwego do rozpatrzenia tej sprawy była przedmiotem rozstrzygnięć austriackich sądów.źródło: ShutterStock

Przetwarzanie danych osobowych jest regulowane prawem państwa członkowskiego, na którego terytorium jest prowadzona działalność gospodarcza. Tak uznał TSUE.

Sprawa dotyczyła spółki Amazon EU Sarl, przedsiębiorstwa wysyłkowego, które ma siedzibę w Luksemburgu, ale zawierało umowy w handlu elektronicznym z konsumentami w Austrii za pośrednictwem strony internetowej z rozszerzeniem de. Spółka ta nie posiada w Austrii ani siedziby, ani oddziału. Powstało pytanie: jakie prawo ochrony danych osobowych należy stosować? Luksemburga czy Austrii?

„Przetwarzanie danych osobowych dokonywane przez przedsiębiorstwo handlu elektronicznego jest regulowane prawem tego państwa członkowskiego, do którego przedsiębiorstwo to kieruje swoją działalność, o ile przetwarza ono dane w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej w tym państwie” – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 28 lipca 2016 r. w sprawie C-191/15.

Oferta w sieci


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane