statystyki

Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 08:19
Matka karmiąca dziecko piersią

Co mówią polskie przepisy o karmieniu piersią w miejscach publicznych?źródło: ShutterStock

PROBLEM: Na restauratorów w całym kraju padł blady strach. Kilka dni temu ruszył precedensowy proces, jaki wytoczyła 27-letnia gdańszczanka jednej z sopockich restauracji. Według niej podczas pobytu w lokalu nie pozwolono jej swobodnie nakarmić dziecka piersią. Szefostwo lokalu odrzuca te zarzuty, informuje jedynie, że kelner poprosił kobietę, by nie karmiła przy stoliku, a przeniosła się w bardziej dyskretne miejsce. Było to podyktowane uwagami innych gości, których raziło takie zachowanie. Kobieta domaga się 10 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w mediach. Wspiera ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Chce ono, by sąd stwierdził, czy takie traktowanie matek karmiących w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych jest zgodne z prawem, czy też jest dyskryminacją. Ta sprawa wywołała olbrzymie poruszenie: w mediach, w prasie, na forach dyskusyjnych. Inni restauratorzy zastanawiają się, czy postępowanie personelu sopockiej restauracji było prawidłowe? Obecnie niewiele restauracji oferuje swoim klientkom wydzielone miejsca do dyskretnego karmienia dzieci. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić właściciel lokalu, aby nie narazić się na zarzuty dyskryminacji? Czy można ustrzec się innych tego typu prowokacji – wszak wygrany precedensowy proces stać się może inspiracją dla naśladowców? Szukamy odpowiedzi na wybrane pytania.

Prawa matek

Co mówią polskie przepisy o karmieniu piersią w miejscach publicznych? Czy klientka ma do tego prawo?

Polski ustawodawca nie wprowadził przepisów, które zakazują karmienia piersią w miejscach publicznie dostępnych. Teoretycznie więc takie zachowanie jest dozwolone, co dodatkowo może uzasadniać fakt, że tak ciąża, jak i macierzyństwo, znajdują się pod szczególną ochroną państwa (np. na gruncie konstytucji, zabezpieczeń społecznych, kodeksu pracy etc.).

Inną kwestią jest akceptacja karmienia piersią w miejscach publicznych z perspektywy norm obyczajowych czy społecznych. W zależności od okoliczności, niektórzy mogą również próbować kwalifikować tego typu zachowanie jako nieobyczajne na gruncie art. 140 kodeksu wykroczeń i uzasadniać jego zakazanie, trudno natomiast jest sobie wyobrazić faktyczne zastosowanie tego przepisu w opisywanym przypadku.

Prawidłowa reakcja personelu

Jak kelner powinien zareagować w sytuacji, kiedy inni goście sygnalizują, że razi ich tego typu zachowanie. W omawianym przypadku – jak wynika z relacji – pracownicy lokalu poprosili klientkę, aby karmiła w miejscu odosobnionym, wskazując krzesło w łazience lub jej sąsiedztwie. Czy takie zachowanie personelu było prawidłowe?

Działanie personelu może zostać odebrane jako ograniczające klientce sposób korzystania z restauracji. W porównaniu z innymi klientami, z powodu okoliczności, na które nie ma już realnego wpływu, tj. konieczności karmienia piersią małego dziecka, matka mogła zostać pozbawiona swobodnego dostępu do lokalu i usług w nim świadczonych. W uproszczeniu: z uwagi na swój stan biologiczny miała korzystać z lokalu na określonych warunkach (karmienie we wskazanym miejscu). Takie zachowanie restauratorów może zostać uznane za nierówne traktowanie ze względu na płeć, a w konsekwencji – za bezprawne.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mama(2016-08-17 23:15) Zgłoś naruszenie 11

    Nie chodzi o pokazywanie piersi, tylko o karmienie dziecka piersią, a to jest zasadnicza różnica, nie spotkałam się na ulicy czy gdziekolwiek indziej - miejsce publiczne - żeby kobieta karmiąca pokazywała swoje piersi, chodzi o karmienie dziecka a nie o obnażanie się, to jest różnica, a skoro w restauracji nie było miejsca ustronnego, to karmiła przy stoliku, proste.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane