statystyki

Karmienie piersią. Jak powinien zachować się restaurator?

16.08.2016, 08:06; Aktualizacja: 16.08.2016, 08:19
Matka karmiąca dziecko piersią

Co mówią polskie przepisy o karmieniu piersią w miejscach publicznych?źródło: ShutterStock

PROBLEM: Na restauratorów w całym kraju padł blady strach. Kilka dni temu ruszył precedensowy proces, jaki wytoczyła 27-letnia gdańszczanka jednej z sopockich restauracji. Według niej podczas pobytu w lokalu nie pozwolono jej swobodnie nakarmić dziecka piersią. Szefostwo lokalu odrzuca te zarzuty, informuje jedynie, że kelner poprosił kobietę, by nie karmiła przy stoliku, a przeniosła się w bardziej dyskretne miejsce. Było to podyktowane uwagami innych gości, których raziło takie zachowanie. Kobieta domaga się 10 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w mediach. Wspiera ją Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Chce ono, by sąd stwierdził, czy takie traktowanie matek karmiących w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych jest zgodne z prawem, czy też jest dyskryminacją. Ta sprawa wywołała olbrzymie poruszenie: w mediach, w prasie, na forach dyskusyjnych. Inni restauratorzy zastanawiają się, czy postępowanie personelu sopockiej restauracji było prawidłowe? Obecnie niewiele restauracji oferuje swoim klientkom wydzielone miejsca do dyskretnego karmienia dzieci. Jak w takiej sytuacji powinien postąpić właściciel lokalu, aby nie narazić się na zarzuty dyskryminacji? Czy można ustrzec się innych tego typu prowokacji – wszak wygrany precedensowy proces stać się może inspiracją dla naśladowców? Szukamy odpowiedzi na wybrane pytania.

Prawa matek

Co mówią polskie przepisy o karmieniu piersią w miejscach publicznych? Czy klientka ma do tego prawo?

Polski ustawodawca nie wprowadził przepisów, które zakazują karmienia piersią w miejscach publicznie dostępnych. Teoretycznie więc takie zachowanie jest dozwolone, co dodatkowo może uzasadniać fakt, że tak ciąża, jak i macierzyństwo, znajdują się pod szczególną ochroną państwa (np. na gruncie konstytucji, zabezpieczeń społecznych, kodeksu pracy etc.).

Inną kwestią jest akceptacja karmienia piersią w miejscach publicznych z perspektywy norm obyczajowych czy społecznych. W zależności od okoliczności, niektórzy mogą również próbować kwalifikować tego typu zachowanie jako nieobyczajne na gruncie art. 140 kodeksu wykroczeń i uzasadniać jego zakazanie, trudno natomiast jest sobie wyobrazić faktyczne zastosowanie tego przepisu w opisywanym przypadku.

Prawidłowa reakcja personelu

Jak kelner powinien zareagować w sytuacji, kiedy inni goście sygnalizują, że razi ich tego typu zachowanie. W omawianym przypadku – jak wynika z relacji – pracownicy lokalu poprosili klientkę, aby karmiła w miejscu odosobnionym, wskazując krzesło w łazience lub jej sąsiedztwie. Czy takie zachowanie personelu było prawidłowe?

Działanie personelu może zostać odebrane jako ograniczające klientce sposób korzystania z restauracji. W porównaniu z innymi klientami, z powodu okoliczności, na które nie ma już realnego wpływu, tj. konieczności karmienia piersią małego dziecka, matka mogła zostać pozbawiona swobodnego dostępu do lokalu i usług w nim świadczonych. W uproszczeniu: z uwagi na swój stan biologiczny miała korzystać z lokalu na określonych warunkach (karmienie we wskazanym miejscu). Takie zachowanie restauratorów może zostać uznane za nierówne traktowanie ze względu na płeć, a w konsekwencji – za bezprawne.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mama(2016-08-17 23:15) Zgłoś naruszenie 11

    Nie chodzi o pokazywanie piersi, tylko o karmienie dziecka piersią, a to jest zasadnicza różnica, nie spotkałam się na ulicy czy gdziekolwiek indziej - miejsce publiczne - żeby kobieta karmiąca pokazywała swoje piersi, chodzi o karmienie dziecka a nie o obnażanie się, to jest różnica, a skoro w restauracji nie było miejsca ustronnego, to karmiła przy stoliku, proste.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane