statystyki

PiS chce się pozbyć profesorów z Trybunału Konstytucyjnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.08.2016, 07:41; Aktualizacja: 08.08.2016, 08:34
16 829 zł brutto wynosi miesięczne uposażenie, jakie otrzymują sędziowie TK po przejściu w stan spoczynku

16 829 zł brutto wynosi miesięczne uposażenie, jakie otrzymują sędziowie TK po przejściu w stan spoczynkuźródło: Wikimedia Commons

Środowisko sędziowskie jest oburzone doniesieniami o przygotowywanym przez posłów PiS projekcie, którego celem jest odebranie lub znaczne uszczuplenie wynagrodzenia przysługującego sędziom Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

– To wygląda na próbę wywarcia nacisku na sędziów TK, którzy 11 sierpnia będą oceniać nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Bo przecież nie jest to przypadek, że tego typu informacje pojawiają się tuż przed podjęciem przez trybunał tak ważnego rozstrzygnięcia – zauważa Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis.

W projekcie ma się również znaleźć zakaz podejmowania przez sędziów TK dodatkowej pracy. Mają być również odebrane im środki na wynagrodzenia asystentów.

Przywilej czy gwarancja

Sędziowie są także oburzeni prezentowanym m.in. przez Joachima Brodzińskiego, wicemarszałka Sejmu, uzasadnieniem zmian: „przywileje sędziów trybunału są zbyt wygórowane”.

– Ktoś, kto mówi, że przysługujące sędziom TK po przejściu w stan spoczynku wynagrodzenie jest ich przywilejem, najwyraźniej nie ma pojęcia, o czym mówi – zauważa Kamińska.

Nie można bowiem zapominać, że instytucja stanu spoczynku – i to nie tylko sędziów TK, ale sędziów wszystkich sądów – oraz wiążące się z nią prawo do uposażenia w odpowiedniej wysokości ma istotną funkcję gwarancyjną dla sędziowskiej niezawisłości.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Inspektor Pracy(2016-08-08 11:18) Zgłoś naruszenie 3518

  Nareszcie ,czas Ich oderwać od koryta gdyz szkodza totalnie wlasnemu Narodowi. Trybunał udowodnił ,że nigdy nie będzie ostoją uczciwości ,sprawiedliwości społecznej i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. ......Mamy raczej do czynienia z grupą Oligarchów utrzymującymi swoje StatusQuo niż z reprezentantami najwyższych wartości....... Naród już dzięki nim wie ,że wszystko w zależności od celów POlitycznych można prawnie zinterpretować aby ukraść obywatelom ,zmarnotrawić i zniszczyć. Już nikt przez Nich nikomu nie wierzy .....Organy Państwa na POkolenia straciły zaufanie społeczne . Dlatego ta Oligarchia była też za podniesieniem wieku emerytalnego i dlatego tak wyrokują trzymając się Sędziowskich stolców . Mają w pracy taaaaaakie profity......To przez tych "Sędziów" ludzie już nie chcą płacić składki na ZUS. Stracili zaufanie do wszystkich instytucji . Jest to efekt rządów 8 ostatnich lat POmyleńców i dyspozycyjnych z TK. Nikt nie jest głupi ani ślepy . Nawet spracowanym bez ferii, bez wakacji, zatrudnionych od 15r życia pozwolili ukraść wiek emerytalny. ............Nawet Tym z Nich co za Komuny i POstkomuny pracowali w soboty , w święta a także w tygodniu w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych zapewniając Im ciepło ,energie czy ratunek.. Nawet Tych z Nich co pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy POzwoli wstecznie okraść także jeżeli na dzień wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach POdmostowych nie mieli więcej niż 25 lat pracy tylko dlatego ,ze byli młodsi wiekiem

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Hornet(2016-08-08 09:04) Zgłoś naruszenie 2421

  Sedziom robolom z rejonu jest to zupelnie obojetne, co tam z palacami robia. Sami na to zasluzyli swoja arogancja i dzieleniem srodowiska. Nikt nawet palcem w bucie nie kiwnie za Rzeplinskim et consortes. Wiec prosze nie pisac, ze sedziowie sa oburzni, bo oburzeni sa nastapni w kolejce z palacow.

  Odpowiedz
 • mariusz(2016-08-08 08:40) Zgłoś naruszenie 1711

  Propozycja : tylko po studiach prawniczych z tytułem magistra. Bez żadnego stażu i aplikacji. Zgodnie z wyznaniem wiary przywodczej partii rządzącej. Na okres kadencji sejmu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • h(2016-08-08 08:40) Zgłoś naruszenie 147

  oj tam oj tam. Komu potrzebni niezawiśli sędziowie....

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • antykoleś(2016-08-08 11:18) Zgłoś naruszenie 125

  Nie przesadzajcie z tym środowiskiem sędziowskim, sam znam wielu sędziów popierających te zmiany....

  Odpowiedz
 • PO(2016-08-08 11:53) Zgłoś naruszenie 99

  dać tym pasożytom z TK głodowe pensje i przymusić do pracy w kopalni

  Odpowiedz
 • Teo(2016-08-08 11:00) Zgłoś naruszenie 86

  Hornet Oj żebyś sie nie pomylił. Jak wezmą się za Ciebie, kto Ci,e obroni.Paragraf mozna znaleźć na każdego. Przestrzegam.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rysz64(2016-08-08 13:51) Zgłoś naruszenie 71

  Świetna dobra zmiana. Wszystkim emerytom w sejmie i senacie zabrać emeryturę na czas sprawowania mandatu. Brawo PiS !!!!!

  Odpowiedz
 • ollo(2016-08-08 13:26) Zgłoś naruszenie 75

  Rządzące pzpr #2 chce spacyfikować wszystkich, którzy majá inne zdanie o rzeczywistości, niz pis. To już prawie dyktatura!

  Odpowiedz
 • złomiarz(2016-08-09 06:51) Zgłoś naruszenie 30

  Ile razy TK orzekał i zabierał przywileje praw nabytych podpierając się zasada sprawiedliwości społecznej? Ano do cholery.To co teraz ma ich ta zasada nie obowiązywać. Prawo ma być równe wobec wszystkich w tym zasada sprawiedliwości społecznej.Te wszystkie posady państwowe i innych konstytucyjnych organów to nic innego jak rozbuchane przywileje. Czas z tym skończyć.

  Odpowiedz
 • anka(2016-08-08 17:00) Zgłoś naruszenie 13

  Już ryje bola,a co będzie kiedy trwale oderwą ich od koryta- kwik agonalny. Najwyzszy czas na zgnilizne

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane