Lepiej nie usuwać drzew samowolnie

autor: Jan Ludwikowski02.08.2016, 17:30
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Nawet właściciel jest ograniczony w zakresie dysponowania swoją nieruchomościąźródło: ShutterStock

Na działce sąsiada rośnie drzewo, które mocno ucierpiało podczas ostatniej wichury – opowiada pani Maria. – Sądzę, że w każdej chwili może się przewrócić. Niepokoją mnie także naderwane gałęzie. Często odwiedza mnie wnuk i obawiam się o jego bezpieczeństwo. Rozmawiałam już z sąsiadem na temat wycięcia drzewa. Powiedział, że chętnie by się go pozbył, ale wiąże się to z wieloma formalnościami. Nie wie też, do kogo miałby się zgłosić i ile zapłacić. Czy rzeczywiście dbałość o bezpieczeństwo na własnej nieruchomości jest aż tak skomplikowane – zastanawia się czytelniczka.

Trzeba wiedzieć, że nawet właściciel jest ograniczony w zakresie dysponowania swoją nieruchomością. Nie może mianowicie podejmować czynności utrudniających korzystanie z sąsiednich gruntów i sprzecznych z przeznaczeniem rzeczy. Dzięki takim uregulowaniom w spokojnej dzielnicy nie powstanie nagle wysypisko śmieci albo zakład chemiczny. Swoboda właścicielska natrafia także na opór w postaci przepisów dotyczących wycinki drzew. W pewnych przypadkach należy bowiem uzyskać zgodę organu administracji.

Warto nadmienić, że istnieją sytuacje, w których nie trzeba wypełniać licznych formalności i występować o zezwolenie. Wówczas od razu w ruch mogą pójść piła i siekiera. Każdy ma prawo pozbyć się niechcianej roślinności, której obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:

35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

25 cm – w przypadku pozostałych gatunków.

Dozwolone jest wycinanie drzew owocowych. I to niezależnie od grubości pnia! Ustawa uniemożliwia dokonywanie takich czynności jedynie na terenach wpisanych do rejestru zabytków i pełniących funkcje publiczne. Powyższe utrudnienia nie będą miały zastosowania w sytuacji, w której znalazła się czytelniczka. Trzeba jednak pamiętać o zasięgnięciu rady pracownika samorządowego zawsze, gdy tylko występują wątpliwości co do możliwości wycięcia drzewa!


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane