statystyki

Odszkodowania: Ubezpieczyciel zapłaci za ekspresową rehabilitację

autor: Patryk Słowik01.08.2016, 07:49; Aktualizacja: 01.08.2016, 09:37
Sprawa ta od lat budziła kontrowersje. Zakłady ubezpieczeń często odmawiały pokrycia kosztów prywatnego leczenia lub rehabilitacji np. po wypadku.

Sprawa ta od lat budziła kontrowersje. Zakłady ubezpieczeń często odmawiały pokrycia kosztów prywatnego leczenia lub rehabilitacji np. po wypadku.źródło: ShutterStock

Odmowa pokrycia kosztów prywatnego leczenia tylko dlatego, że ubezpieczony może czekać w kolejce na zabieg finansowany przez państwo, jest niedopuszczalne. Wynika tak z opublikowanego właśnie uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 63/15).

Sprawa ta od lat budziła kontrowersje. Zakłady ubezpieczeń często odmawiały pokrycia kosztów prywatnego leczenia lub rehabilitacji np. po wypadku. Powód? Uraz można było leczyć w ramach NFZ. Tym samym sytuacja była absurdalna co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze: ubezpieczony posiadający także państwowe ubezpieczenie zdrowotne był w gorszej sytuacji niż ktoś, kto z publicznego systemu nie mógł korzystać (bo takiemu ubezpieczyciel nie odmawiał pokrycia kosztów prywatnego leczenia). Po drugie zaś, ubezpieczenie w zakresie pokrywania kosztów leczenia było w praktyce bezużyteczne. A bez wątpienia nie taki był cel ustawodawcy.

Ta praktyka zakładów budziła stanowczy sprzeciw rzecznika finansowego. Zwłaszcza że sądy rozpoznające sprawy z zakresu odpowiedzialności ubezpieczyciela orzekały bardzo różnie. Aleksandra Wiktorow wystąpiła więc z wnioskiem o rozstrzygnięcie tego problemu do SN. Ten zaś przyznał jej rację. „Rygorystyczne preferowanie systemu ubezpieczeń społecznych, oferującego bezpłatne usługi medyczne, z wielu powodów jest trudne do zaakceptowania” – zaznaczył sąd. I dodał, że poszkodowanemu należy pozostawić możliwość wyboru systemu leczenia, skoro poniósł on wcześniej wydatki związane z byciem ubezpieczonym w obu.

Aleksandra Wiktorow wskazuje, że uzasadnienie uchwały potwierdza stanowisko prezentowane przez nią od lat. – Szczególnie cieszy jasne wskazanie, że to ubezpieczyciel kwestionujący zasadność czy wysokość wydatków na prywatne leczenie musi przedstawić odpowiednie dowody – mówi Wiktorow.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane