statystyki

Aplikant po oblanym kolokwium bez zaświadczenia o odbyciu aplikacji

autor: Ewa Maria Radlińska27.07.2016, 06:28; Aktualizacja: 27.07.2016, 06:45

Kolokwia i sprawdziany służące weryfikacji postępów w szkoleniu są dowodem na to, że aplikant zaznajomił się z całokształtem pracy notariusza i z czynnościami sądów.

Aplikantka wystąpiła do Rady Izby Notarialnej (RIN) z wnioskiem o wydanie jej zaświadczenia o odbyciu aplikacji. Problem jednak w tym, że prawniczka przystąpiła do kolokwiów, które odbywały się w ramach szkolenia, ale ze wszystkich dostała ocenę niedostateczną. RIN odmówiła jej więc wydania zaświadczenia. Wskazała, że wydanie zaświadczenia jest potwierdzeniem pewnego stanu prawnego, czyli odbycia aplikacji notarialnej, co wymaga ustalenia, że w ciągu 2 lat i 6 miesięcy od jej rozpoczęcia, pobierając praktyczną naukę zawodu pod kierunkiem patrona, odbywając praktyki sądowe oraz uczestnicząc w szkoleniach – aplikantka opanowała dziedziny prawa objęte szkoleniem w stopniu, który umożliwi jej przystąpienie do egzaminu zawodowego. W tym celu izba właśnie przeprowadza kolokwia i sprawdziany. Dopiero zatem ich zdanie pozwala uznać, że aplikacja została odbyta. Prawniczka odwołała się do Krajowej Rady Notarialnej, ale ta utrzymała w mocy uchwałę. KRN wskazała, że przesłanką otrzymania zaświadczenia o odbyciu aplikacji jest jej ukończenie, czyli wywiązanie się przez aplikanta z obowiązków przewidzianych programem aplikacji, w tym zdanie kolokwiów, celem potwierdzenia podnoszenia poziomu wiedzy. Sprawa ze skargi aplikantki trafiła do sądu.

Interpretacja prawa

Wojewódzki sąd administracyjny uwzględniając skargę uznał stanowisko samorządu łączące wydanie zaświadczenia o odbyciu aplikacji ze zdaniem kolokwiów jako warunku wydania dokumentu za sprzeczne z ustawą Prawo o notariacie (Dz.U. 1991 nr 22 poz. 91 ze zm.). WSA zauważył, że przepisy ustawy nie przewidują odmowy wydania zaświadczenia w przypadku niezaliczenia kolokwium czy sprawdzianu. Innymi słowy, aby ukończyć aplikację i otrzymać zaświadczenie o jej odbyciu nie jest konieczne uzyskanie pozytywnych wyników ze wszystkich kolokwiów przeprowadzanych w trakcie aplikacji.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane