statystyki

Niedbalstwo sądu nie może działać na korzyść oskarżonego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.07.2016, 19:00
prawo

Nakaz rozstrzygania wątpliwości na korzyść oskarżonego nie może bowiem znaleźć zastosowania, gdy wątpliwości te są rezultatem braków postępowania dowodowego lub niewystarczająco pogłębionej oceny dowodówźródło: ShutterStock

Nakaz rozstrzygania na korzyść oskarżonego niedających się usunąć wątpliwości nie ma zastosowania, gdy wątpliwości te są rezultatem określonych braków postępowania dowodowego lub niewystarczająco pogłębionej oceny dowodów – stwierdził Sąd Okręgowy w Częstochowie.

Sprawa dotyczyła naruszenia nietykalności cielesnej. Czynu tego miały się dopuścić dwie osoby. Akt oskarżenia został skierowany do sądu przez oskarżyciela prywatnego. W I instancji oskarżeni zostali jednak uniewinnieni, a apelację od tego orzeczenia wniósł oskarżyciel. Sąd odwoławczy, choć przyznał, że część zarzutów sformułowanych przez odwołującego się była trafna, to jednak uznał, iż nie mogły one doprowadzić do skazania. W uzasadnieniu SO wytknął jednak sądowi rejonowemu m.in. błędne zastosowanie reguły z art. 5 par. 2 kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nim niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. Tymczasem w omawianej sytuacji nie było podstaw do zastosowania tej reguły.

Nakaz rozstrzygania wątpliwości na korzyść oskarżonego nie może bowiem znaleźć zastosowania, gdy wątpliwości te są rezultatem braków postępowania dowodowego lub niewystarczająco pogłębionej oceny dowodów. „W związku z tym nie można mówić o ich istnieniu, dopóki nie podjęto próby ich wyjaśnienia, w zależności od konkretnej sytuacji, bądź to poprzez dopuszczenie dalszych dowodów, bądź poprzez ich szczegółową analizę. Dopiero, gdy czynności te nie przyniosą rezultatów i nadal pozostaną niewyjaśnione określone kwestie faktyczne, zaistniałe na tym tle wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego” – napisano w uzasadnieniu.


Pozostało 2% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane