statystyki

Nakazy zapłaty: Notariusze mieli odciążyć sądy, ale reforma to fikcja

autor: Patryk Słowik18.07.2016, 07:47; Aktualizacja: 18.07.2016, 09:47
prawnik, biznes, umowa

Kłopot będą miały nawet dobrze zorganizowane, duże kancelarieźródło: ShutterStock

Notariusze mają odciążyć sądy w wydawaniu nakazów zapłaty. Cel: szybsza egzekucja wierzytelności. Spodziewany efekt? Żaden. Winna procedura przekazywania rozstrzygnięć dłużnikom.

Opublikowany przez resort rozwoju pakiet wierzycielski ma pomóc Polakom odzyskiwać należne im pieniądze. Eksperci jednak wskazują, że w imię ochrony praw dłużników zaproponowano rozwiązanie daleko niedoskonałe. I instytucja notarialnych nakazów zapłaty, w których pokładana jest wielka nadzieja, pozostanie martwa. Żaden rozsądny wierzyciel nie zdecyduje się bowiem pójść do rejenta zamiast do sądu. Mało też który notariusz będzie chciał w ogóle nakazy wystawiać.

Niewykorzystany potencjał

Media co rusz donoszą o przypadkach, gdy ludzie dowiadują się o swoich długach dopiero wówczas, gdy do drzwi puka komornik. Najczęściej wynika to z faktu, iż dane adresowe posiadane przez sądy (a pochodzące np. z CEIDG) często mają się nijak do tych, pod którymi rzeczywiście można zastać dłużnika. Sprawy zaś się toczą i nakazy zapłaty są wydawane. Procedura cywilna przewiduje bowiem fikcję doręczenia: zgodnie z art. 139 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego wystarczy, że przesyłka będzie dwukrotnie awizowana. Nawet nieodebrana zostanie uznana za podjętą.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mroźna(2016-09-03 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Z Z całą pewnością skargami na sprywatyzowanych komorników, których w każdym roku jest dziesiątki tysięcy nie powinny zajmować się Sądy Rejonowe z bardzo wielu przyczyn, które powinny co najwyżej przekazywać je do Sądów Okręgowych, a te ewentualnie wyżej. Tak jest od dawna i wszyscy wiedzą jak z tymi skargami jest. Sądy Rejonowe jako najbardziej obciążone ilością spraw innych nie chcą tych spraw i wolą te skargi załatwiać byle jak ze szkodą dla Obywateli i komornik bo takim podejściem do bardzo ważnych życiowo spraw ludzkich nie wiele się wskóra by oduczyć komorników łamania prawa co samo w sobie powoduje, że Obywatel musi czuć się skrzywdzony i takim sposobem jest jak najbardziej pokrzywdzony co nie wzbudza zaufania Obywateli do Państwa które winno ich chronić przed paskudnym łamaniem prawa przez komorników na szkodę Obywateli Państwa Polskiego. Każde złamanie prawa przez komornika musi być w Państwie Prawa napiętnowane i z cała bezwzględnością którą się wykazują komornicy gnający non stop za kasą w pierwszej kolejności dla siebie surowo karane. Nie może być tak że sprywatyzowany komornik w pierwszej kolejności zaspokaja siebie. W tym wszystkim to nie komornik może być najważniejszy. ZAWSZE NAJWAŻNIEJSZY MUSI BYĆ OBYWATEL bo SIŁA PAŃSTWA wynika z SIŁY JEGO OBYWATELI. To nie komornik ma się bogacić na krzywdzie CZŁOWIEKA bo łamie prawo bo tak mu się chce i podoba, ale PAŃSTWO korzystające na zasobności swoich OBYWATELI, tak jak jest w większości państw cywilizowanego ŚWIATA.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane