statystyki

SN: Naruszenie posiadania uderza w osoby trzecie

autor: Michał Culepa12.07.2016, 20:30
Uzasadniając orzeczenie, SN wskazał, że sprawy o naruszenie posiadania rozpoznają sądy w postępowaniu odrębnym

Uzasadniając orzeczenie, SN wskazał, że sprawy o naruszenie posiadania rozpoznają sądy w postępowaniu odrębnymźródło: ShutterStock

Nabywający rzecz od tego, kto naruszył posiadanie osoby trzeciej, naraża się na pozew wytoczony przez pokrzywdzonego właściciela – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa wynikła z powództwa syndyka masy upadłości spółki E. przeciwko spółce C. Ta dysponowała trzema działkami, na których znajdowały się budynki przemysłowe. Spółka C. była użytkownikiem wieczystym tych parceli, a nabyła je jeszcze w 2006 r. od upadających Zakładów Przemysłu Ciągnikowego „Ursus”.

Następcą prawnym ZPC „Ursus” była zaś spółka E., która funkcjonowała przez pewien czas na terenie dawnych zakładów budowy traktorów, zajmując się pozostałą po fabryce infrastrukturą energetyczną. Z czasem spółka E. także popadła w tarapaty finansowe, które doprowadziły ją do bankructwa. Dlatego syndyk, poszukując jej majątku, ustalił, że pozbyła się ona na rzecz spółki C. wspomnianych działek, i wytoczył przeciwko spółce C. roszczenie o zwrot parceli, wskazując na naruszenie posiadania.

Problem polegał na tym, że spółka C. zbyła już te działki na rzecz trzech spółek komandytowych, których była wspólnikiem. Co więcej, dwie z działek zostały jeszcze dalej zbyte – na rzecz spółki K. – już po wytoczeniu procesu przez syndyka. Syndyk dopozwał więc pozostałe spółki, a sąd I instancji zasądził na jego rzecz zwrot spornych działek i budynków.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane