RPO skarży do TK przepisy o obrocie ziemią rolną

11.07.2016, 17:51; Aktualizacja: 11.07.2016, 18:36
Agencja Nieruchomości Rolnych uzyska prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutku

Agencja Nieruchomości Rolnych uzyska prawo pierwokupu ziemi, gdy uzna, że transakcja nie powinna dojść do skutkuźródło: ShutterStock

Nieprzestrzeganie zasady przyzwoitej legislacji, naruszenie prawa własności, wolności gospodarczej i prawa dziedziczenia - legły u podstaw skierowanego do TK wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Katarzyna Modrzejewska(2016-10-26 21:40) Zgłoś naruszenie 20

    PiS tak zablokowało, że ja z odziedziczoną ziemią nie mogę nic zrobić. NIC! nie mogę wybudować domu bo klasa III, nie mogę uprawiać bo mieszkam za daleko, nie mogę nic zrobić bo nie jestem rolnikiem. Jest to ziemia, którą uprawiali moi dziadkowie, rodzice, a ja w tej miejscowości i gminie mieszkałam 29 lat, no i zachciał mi się studiować. Tak ochroniono ziemię, że nic nie mogę z nią zrobić! i to jest sprawiedliwe?!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • war(2016-07-12 02:05) Zgłoś naruszenie 14

    RPO doskonale wie, że PiS musiał działać w pośpiechu, bo PO, mimo że miało na to 8 lat, "nie zdążyło" uchwalić ustawy, która by chroniła grunty rolnicze przed rabunkowym wykupem przez kupców z Zachodu, choć zbliżał się termin utraty ochrony dla tego typu gruntów. Ustawa ma wiele błędów, ale rządowi chodziło o szybkie zablokowanie wykupu. Istniejący akt można poprawiać przez nowelizacje i - o tym RPO też doskonale wie - plany takiej nowelizacji już zostały ogłoszone. O co więc chodzi p. Bodnarowi? O interesy zachodnich korporacji rolniczych, które z ręką w kieszeni kupią tu tysiące hektarów za bezcen i wybudują nam olbrzymie fermy i chlewy? Czy też o dobro polskich rolników, których nie będzie finansowo stać na konkurowanie z zachodnimi potentatami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane