statystyki

Wyjazd na wakacje nie usprawiedliwi nieobecności na zgromadzeniu wspólników

autor: Leszek Jaworski12.07.2016, 09:11; Aktualizacja: 12.07.2016, 09:25
Wspólnicy powinni wspólnie podjąć uchwałę w przedmiocie zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia.

Wspólnicy powinni wspólnie podjąć uchwałę w przedmiocie zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia.źródło: ShutterStock

TEZA: Nadanie przesyłki w zakreślonym terminie jest wystarczające dla prawidłowości zwołania zgromadzenia nawet wtedy, gdyby się okazało, że przesyłki nie da się doręczyć. Zarząd jest związany adresem wspólnika figurującym w księdze udziałów i zaniedbanie przez wspólnika podania nowego adresu nie może obciążać spółki.

Sygn. akt I ACa 62/16

WYROK SĄDU APELACYJNEGO W KRAKOWIE

z 20 maja 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

T.L. i B.T. byli wspólnikami spółki z o.o. Posiadali w niej po 50 proc. udziałów. B.T. i T.L. są też członkami zarządu spółki uprawnionymi do wspólnej reprezentacji. Zgodnie z umową spółki nadzwyczajne zgromadzenia wspólników zwołuje zarząd. T.L. podjął decyzję o zwołaniu na 12 lutego 2014 r. nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w celu podjęcia uchwały o odwołaniu B.T. z funkcji i o powołaniu swojej matki na stanowisko członka zarządu. Podjął tę decyzję wbrew woli B.T., która nie zamierzała złożyć rezygnacji. Decyzję tłumaczył niewywiązywaniem się przez B.T. z powierzonych jej obowiązków. Do B.T. skierowano zaproszenie na ww. zgromadzenie, wysłane listem poleconym nadanym 27 stycznia 2014 r. Następnie 12 lutego 2014 r. został sporządzony akt notarialny potwierdzający odbycie zgromadzenia z udziałem T.L. i podjęcie uchwał dotyczących odwołania B.T. z funkcji członka zarządu i powołania w jej miejsce L.L.

B.T. w pozwie złożonym w Sądzie Okręgowym w Krakowie domagała się stwierdzenia nieważności, ewentualnie uchylenia uchwał podjętych 12 lutego 2014 r. Twierdziła, że uchwały zostały podjęte z naruszeniem prawa, a ponadto nie dotarło do niej zawiadomienie, gdyż w owym czasie przebywała na urlopie wypoczynkowym. Sąd okręgowy uznał, że podjęte uchwały są nieważne, a ponadto że spełnione zostały przesłanki wskazane w art. 249 par. 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.: dalej: k.s.h.), co oznacza, że zaskarżone uchwały powinny zostać uchylone. Wyrok zaskarżyła pozwana spółka.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane