statystyki

Prezes nie ma głosu, gdy spółka kupuje grunt od członków jego rodziny

autor: Anna Borysewicz19.07.2016, 09:59; Aktualizacja: 19.07.2016, 10:48
Członek zarządu jest zobligowany do powstrzymania się od udziału w rozstrzyganiu spraw objętych jego dyspozycją

Członek zarządu jest zobligowany do powstrzymania się od udziału w rozstrzyganiu spraw objętych jego dyspozycjąźródło: ShutterStock

Jestem jednym z czterech członków zarządu sp. z o.o. Spółka jest zainteresowana kupnem nieruchomości, której obecną właścicielką jest moja siostra. Na najbliższym posiedzeniu zarządu, tj. 12 lipca, będzie podejmowana uchwała w tej sprawie. Czy mogę uczestniczyć w głosowaniu? Jeden z udziałowców uważa, że nie, bo zakazuje tego kodeks spółek handlowych. Czy rzeczywiście tak jest i czy partycypacja w rozstrzygnięciu ww. sprawy obwarowana jest jakimiś konsekwencjami dla członka zarządu? A jeżeli tak – to jak się przed nimi bronić?

Sposób postępowania członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) w opisanej sytuacji reguluje art. 209 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z jego brzmieniem, w razie zaistnienia sprzeczności pomiędzy interesem podmiotu a dobrem ww. reprezentanta spółki, względnie interesem jego współmałżonka, krewnych (w linii prostej i bocznej) i powinowatych do II stopnia (powinowactwo powstaje między jednym małżonkiem a krewnymi drugiego i trwa mimo ustania małżeństwa) oraz osób związanych z nim osobiście (faktycznie i prawnie, np. stosunkiem spółki czy pozostawaniem w związku partnerskim) – członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw i może żądać zaznaczenia tego w protokole.

Zatem w opisanej sytuacji, w świetle cytowanego przepisu, członek zarządu jest zobligowany do powstrzymania się od udziału w rozstrzyganiu spraw objętych jego dyspozycją. Ustawa nie definiuje jednak pojęcia sprzeczności interesów. Przyjąć zatem należy, że będą to wszelkie działania, choćby tylko potencjalnie zagrażające spółce (a nie udziałowcom czy obsadzie personalnej organów), jak również te podjęte kosztem podmiotu albo na korzyść innych.

Powstrzymanie się od uczestnictwa w rozstrzyganiu przedmiotowych kwestii oznacza, że tworzący obsadę personalną zarządu sp. z o.o. ma obowiązek – pod rygorem ewentualnego poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej statuowanej normą art. 293 par. 1 k.s.h. – zaniechania głosowania w danej sprawie.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane