statystyki

Wspólnicy zapłacą, choć rodzina ucierpi

autor: Ewa Maria Radlińska08.07.2016, 19:00
podatki

To, że łączna kwota wymierzonych kar jest wysoka w porównaniu do wyników finansowych przedsiębiorstwa w latach 2014 i 2015, nie pozwala automatycznie przesądzić braku zdolności płatniczych.źródło: ShutterStock

Konieczność utrzymywania dzieci nie spowoduje automatycznego wstrzymania przez sąd wykonania decyzji nakładającej na hurtowników wysoką karę pieniężną.

TEZA Wykonanie decyzji nakładającej na stronę obowiązek uiszczenia należności pieniężnej tylko w wyjątkowych przypadkach jest źródłem niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub powstania trudnych do odwrócenia skutków.

STAN FAKTYCZNY Wspólnicy spółki cywilnej wnieśli do sądu skargę na decyzję dyrektora izby celnej nakładającej na nich karę w wysokości 36 tys. zł. Złożyli wniosek o wstrzymanie wykonania tej decyzji z uwagi na zagrożenie dla dalszego bytu wspólników i ich rodzin. Jeden ma na utrzymaniu żonę oraz ośmioletniego syna. Drugi utrzymuje żonę oraz dwójkę dzieci (14 i 20 lat). Głównym źródłem ich przychodów jest handel detaliczny artykułami spożywczo-przemysłowymi. W 2014 r. jeden ze wspólników osiągnął dochód w kwocie 104 tys. zł, a drugi – 147 tys. zł. Analiza wyników finansowych za część 2015 r. wskazuje, że w 2015 r. osiągną znacznie niższy dochód niż w 2014 r. Ponadto organy celne nałożyły na wspólników cztery kary w łącznej wysokości 126 tys. zł. Wojewódzki sąd administracyjny odmówił wstrzymania wykonania decyzji. W jego ocenie przedłożone dokumenty nie świadczą o złej sytuacji finansowej wspólników i nie uprawdopodabniają niebezpieczeństwa utraty przez nich płynności finansowej na skutek wykonania decyzji. Wspólnicy wnieśli zażalenie.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane