statystyki

Przywileje banków są tylko dla nich

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.07.2016, 17:00
podatki

SA podkreślił, że w przepisach prawa bankowego brak jest zdefiniowania pojęcia „czynności bankowej”.źródło: ShutterStock

Firma windykacyjna, która zakupiła wierzytelność wynikającą z czynności bankowej, po czym złożyła pozew przeciwko dłużnikowi, nie może liczyć na to, że zapłaci niższą opłatę sądową.

TEZA O ile sama czynność cesji dla banku stanowi czynność bankową, o tyle dla innego podmiotu już nie. Tak więc jeżeli jest ona dokonywana przez podmiot zajmujący się przejmowaniem wierzytelności bankowych, to nie znajduje zastosowania regulacja, zgodnie z którą w przypadku wniesienia pozwu w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych opłata sądowa nie może przekroczyć 1 tys. zł.

STAN FAKTYCZNY Firma zajmująca się przejmowaniem wierzytelności bankowych zawarła z bankiem umowę cesji. W celu wyegzekwowania zakupionej wierzytelności wniosła przeciwko dłużnikowi pozew do sądu i wniosła opłatę 1 tys. zł, powołując się na art. 13 ust. 1a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 623) w brzmieniu sprzed nowelizacji z 18 marca 2016 r. o (Dz.U. z 2016 r. poz. 421), która weszła w życie 15 kwietnia 2016 r. Zgodnie bowiem z tym przepisem opłata stosunkowa w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych wynosiła 5 proc. wartości przedmiotu sporu, nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż tysiąc zł.

Przewodniczący w sądzie okręgowym doszedł do wniosku, że ten przepis stosuje się tylko w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych, o których mowa w art. 5 st. 1 i 2 prawa bankowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 128 ze zm.), które to czynności mogą być wykonywane wyłącznie przez banki. W ocenie sądu czynnościami bankowymi są czynności prawne o charakterze obligacyjnym, w których występuje przynajmniej po jednej stronie bank i które dokonywane są w związku z prowadzoną przez niego działalnością. Przewodniczący wydał więc zarządzenie o zwrocie pozwu.

Powód wniósł odwołanie. Podnosił, że dochodzi roszczenia wynikającego z umowy pożyczki zawartej przez pozwaną z bankiem, a zatem wierzytelność ta powstała na skutek dokonania czynności bankowej.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane