statystyki

Przywileje banków są tylko dla nich

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.07.2016, 17:00
podatki

SA podkreślił, że w przepisach prawa bankowego brak jest zdefiniowania pojęcia „czynności bankowej”.źródło: ShutterStock

Firma windykacyjna, która zakupiła wierzytelność wynikającą z czynności bankowej, po czym złożyła pozew przeciwko dłużnikowi, nie może liczyć na to, że zapłaci niższą opłatę sądową.

TEZA O ile sama czynność cesji dla banku stanowi czynność bankową, o tyle dla innego podmiotu już nie. Tak więc jeżeli jest ona dokonywana przez podmiot zajmujący się przejmowaniem wierzytelności bankowych, to nie znajduje zastosowania regulacja, zgodnie z którą w przypadku wniesienia pozwu w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych opłata sądowa nie może przekroczyć 1 tys. zł.

STAN FAKTYCZNY Firma zajmująca się przejmowaniem wierzytelności bankowych zawarła z bankiem umowę cesji. W celu wyegzekwowania zakupionej wierzytelności wniosła przeciwko dłużnikowi pozew do sądu i wniosła opłatę 1 tys. zł, powołując się na art. 13 ust. 1a ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 623) w brzmieniu sprzed nowelizacji z 18 marca 2016 r. o (Dz.U. z 2016 r. poz. 421), która weszła w życie 15 kwietnia 2016 r. Zgodnie bowiem z tym przepisem opłata stosunkowa w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych wynosiła 5 proc. wartości przedmiotu sporu, nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż tysiąc zł.

Przewodniczący w sądzie okręgowym doszedł do wniosku, że ten przepis stosuje się tylko w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych, o których mowa w art. 5 st. 1 i 2 prawa bankowego (Dz.U. z 2015 r. poz. 128 ze zm.), które to czynności mogą być wykonywane wyłącznie przez banki. W ocenie sądu czynnościami bankowymi są czynności prawne o charakterze obligacyjnym, w których występuje przynajmniej po jednej stronie bank i które dokonywane są w związku z prowadzoną przez niego działalnością. Przewodniczący wydał więc zarządzenie o zwrocie pozwu.

Powód wniósł odwołanie. Podnosił, że dochodzi roszczenia wynikającego z umowy pożyczki zawartej przez pozwaną z bankiem, a zatem wierzytelność ta powstała na skutek dokonania czynności bankowej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane