statystyki

Zarządca cmentarza nie ma prawa żądać ekshumacji zwłok

autor: Patryk Słowik06.07.2016, 07:07; Aktualizacja: 06.07.2016, 08:24

Problem polega na tym, że art. 15 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2126 ze zm.), który dotyczy ekshumacji, określa, że może być ona dokonana jedynie na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem inspektora sanitarnego, na zarządzenie prokuratora lub sądu, ewentualnie na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, ale tylko w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel. Tak wąski katalog uprawnionych nie przewiduje, by możliwe było wystąpienie z wnioskiem przez zarządcę cmentarza, czyli najczęściej parafię.

Tyle że w praktyce to właśnie te ostatnie bywają najbardziej zainteresowane ekshumacją. Tak właśnie było w przypadku, na kanwie którego skierowane zostało pytanie prawne do Sądu Najwyższego. Otóż parafia z Krakowa wystąpiła o zezwolenie na ekshumację zwłok z grobowca. Powodem było to, że nie znała osób w nim pochowanych ani ich bliskich, a grobowiec był w fatalnym stanie. Groził zawaleniem, co stwarzało niebezpieczeństwo dla odwiedzających cmentarz. Zarządca uznał, że art. 15 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych należy interpretować szeroko. W przeciwnym razie prowadziłoby to do absurdu, gdy parafia, która odpowiada za zachowanie bezpieczeństwa na zarządzanym terenie, nie może realnie go poprawiać poprzez zobowiązanie bliskich osób zmarłych do naprawy grobowca lub – w razie ich nieznalezienia – dokonać renowacji na własny koszt. Okazało się jednak, że zarówno inspektor sanitarny, jak i sąd pierwszej instancji uznali, że zarządca nie może żądać ekshumacji. A sam przepis w zakresie możliwości ekshumacji na zarządzenie sądu należy odczytywać w powiązaniu z art. 210 kodeksu postępowania karnego („w celu dokonania oględzin lub otwarcia zwłok prokurator albo sąd może zarządzić wyjęcie zwłok z grobu”).


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane