statystyki

Człowiek, który ocenił Amerykanów. Krytycznie

autor: Paulina Szewioła05.07.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.07.2016, 06:52
sędzia SO w Krakowie Dariusz Mazur

sędzia SO w Krakowie Dariusz Mazurźródło: Inne

Uzasadnieniem odmowy ekstradycji Romana Polańskiego do USA Dariusz Mazur, jak komentowano, „zaorał amerykański system sprawiedliwości”. Decyzja w tej sprawie przyniosła mu jednak przede wszystkim tytuł Sędziego Europejskiego 2015.

Pragmatyzm i przypadek zadecydowały, że wybrał prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Początkowo zastanawiałem się nad historią, ostatecznie jednak doszedłem do wniosku, że lepiej zdecydować się na bardziej perspektywiczny kierunek – argumentuje sędzia Dariusz Mazur.

Jak sam podkreśla początki były trudne, ale obfitowały też w zabawne sytuacje. – Pamiętam naukę do egzaminu z prawa cywilnego. Bałem się, że nie opanuję materiału na czas. Ojciec wziął wtedy do ręki kodeks cywilny i poradził, żebym go zrymował. Miało mi to ułatwić jego przyswojenie – wspomina z uśmiechem sędzia Mazur.

Jego ulubionym przedmiotem było prawo karne materialne, jednak ze względów praktycznych zdecydował się specjalizować w prawie cywilnym. I z tej dziedziny pisał pracę magisterską u prof. Sylwestra Wójcika (ze względu na surowość wobec studentów zwanego Krwawym Sylwestrem). Po uzyskaniu dyplomu poszedł na aplikację sędziowską. Jak sam przyznaje myślał o którymś z wolnych zawodów prawniczych, a sprawowanie urzędu sędziego traktował jako najlepszą możliwość nauczenia się fachu. Szkolenie odbywał w systemie pozaetatowym. Miał więc okazję „radcować” bez uprawnień w spółkach prawa handlowego. Po zdanym egzaminie sędziowskim planował kontynuować karierę w pionie cywilnym, a następnie przenieść się do wydziału gospodarczego. Napisał nawet podanie do prezesa sądu w tej sprawie, ale ten przydzielił go do wydziału karnego. I właśnie z tym pionem jest związany do dziś.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane