statystyki

Aleksandra Janas - sędzia, która nie boi się pytać

autor: Paulina Szewioła31.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 31.05.2016, 06:59

Aleksandra Janas, uhonorowana niedawno tytułem „Sędzia Europejski 2015”, przyznaje, że sięga do dorobku europejskiej judykatury, traktując go jako swoisty drogowskaz.

Wszkole średniej myślała o historii, ale za namową przyjaciółki swojej mamy, która z zawodu jest radcą prawnym, poszła na prawo. Wahała się jeszcze co do wyboru dalszego kierunku kształcenia. Koniec końców postawiła jednak na aplikację sędziowską. – To był trochę strzał na ślepo – przyznaje Aleksandra Janas. Bardzo szybko przekonała się o słuszności swojej decyzji, pomimo że jak sama zaznacza, zawód sędziego to wymagająca profesja. – Z jednej strony niezależność, a z drugiej pełna odpowiedzialność za to, co się robi – mówi sędzia Janas.

Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako asesor w Sądzie Rejonowym w Gliwicach. – Na początku było trudno. Musiałam usiąść za stołem sędziowskim i rozstrzygać o problemach, które mnie przerastały. Jako młody człowiek miałam przecież niewielkie doświadczenie życiowe, a ono przy sądzeniu jest kluczowe – podkreśla. Nie trwało jednak długo, zanim odnalazła się w nowej roli.

Dalsza jej kariera potoczyła się błyskawiczne. Najpierw została przewodniczącą wydziału cywilnego, a potem wiceprezesem gliwickiego sądu, i to zaledwie po czterech latach w zawodzie. Następnie była delegowana kolejno do Sądu Okręgowego w Gliwicach i Sądu Apelacyjnego Katowicach, gdzie orzeka do dziś, już jako sędzia z nominacji. Pomimo iż staż w SA ma jeszcze krótki, zdążyła dać się poznać jako świetny prawnik. – Jest osobą bardzo kompetentną i przy tym dobrze się z nią współpracuje – podkreśla sędzia Iwona Wilk, przewodnicząca V Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Katowicach.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane