Przewlekłe postępowanie administracyjne narusza zaufanie obywateli do organów władzy publicznej

06.07.2016, 08:42; Aktualizacja: 06.07.2016, 09:47
podatki dokumenty urzędnik

WSA orzekł, że organ przewlekle prowadził postępowanie, a co więcej, dopuścił się rażącego naruszenia prawa.źródło: ShutterStock

TEZA: Postępowanie administracyjne trwające dwa lata narusza zarówno przepisy o terminowym załatwianiu spraw, jak i zasadę pogłębiania zaufania do organów władzy publicznej. I właśnie to drugie przesądza o wystąpieniu rażącego naruszenia prawa.

Sygn. akt II SAB/Wa 40/16, WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO W WARSZAWIE z 7 czerwca 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po raz kolejny musiał się zająć skargą na przewlekłe prowadzenie postępowania przez generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). Sądząc po wyrokach stołecznego sądu, GIODO znajduje się w niechlubnej czołówce organów, które mają poważne problemy z terminowym załatwianiem wpływających do niego spraw administracyjnych.

Tym razem obywatel postanowił poskarżyć się na GIODO już po zakończeniu dotyczącego go postępowania. Organ rozpatrywał jego sprawę dotyczącą nieprawidłowości przy przetwarzaniu danych osobowych aż przez dwa lata i trzy miesiące. To zdaniem obywatela w sposób rażący naruszyło prawo oraz jego interes prawny. Jak każdy obywatel zwracający się o pomoc do organów miał prawo liczyć na szybkie rozwiązanie problemu. Zgodnie z art. 35 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm., dalej: k.p.a.) sprawa powinna być załatwiona przez organ maksymalnie dwa miesiące od wszczęcia postępowania. Zamiast tego skarżący spotkał się z niczym nieuzasadnionym w jego przekonaniu przeciąganiem procedur. Chciał więc orzeczenia przez sąd o przewlekłości postępowania przed GIODO wraz z uznaniem, że miała ona miejsce z rażącym naruszeniem prawa.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane