statystyki

Odmowa dmuchnięcia w alkomat może być przewinieniem dyscyplinarnym

autor: Ewa Maria Radlińska26.06.2016, 12:00
prawo

Zdaniem sądu taka kara wypełni swoje funkcje w zakresie kształtowania prawidłowych postaw zarówno sędziów pełniących obowiązki służbowe, jak i tych w stanie spoczynku.źródło: ShutterStock

Jeżeli zaistniało uzasadnione przypuszczenie, że sędzia przyszła do pracy nietrzeźwa, to jej przełożeni mieli prawo domagać się od niej, aby poddała się stosownemu badaniu.

ANALIZA WYROKU

STAN FAKTYCZNY

Sprawa dotyczyła sędzi sądu okręgowego (nazwijmy ją X), która w 2013 r. podczas pełnienia obowiązków służbowych dwukrotnie odmówiła poddania się badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. A domagał się tego sam prezes sądu.

Pierwszy przypadek miał miejsce, gdy sędzia pewnego dnia w godzinach porannych przystąpiła do prowadzenia posiedzenia w stanie budzącym wątpliwości. Zaalarmowana przewodnicząca wydziału udała się na salę rozpraw i przejęła obowiązki X, od której zażądano poddaniu się badaniom weryfikującym trzeźwość. W tym celu do gabinetu sędzi skierowano dwóch funkcjonariuszy, których ta odprawiła jednak z kwitkiem, powołując się na immunitet sędziowski.

Podobna sytuacja miała miejsce kilka miesięcy później, kiedy X pełniła dyżur w swoim pokoju. Przebywająca w sąsiednim pomieszczeniu sędzia uznała, że jej koleżanka znajduje się pod wpływem alkoholu. W związku z tym prezes sądu znowu zarządził zbadanie X alkomatem, a ta po raz kolejny zasłoniła się immunitetem.

W związku z tymi wydarzeniami sędzię skierowano na leczenie i terapię. Ostatecznie lekarz orzecznik ZUS uznał kobietę za trwale niezdolną do pracy na stanowisku sędziego, a w konsekwencji Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w 2014 r. uchwałę o przeniesieniu X w stan spoczynku.

Sprawa trafiła jednak do sądu dyscyplinarnego, który uznał, że zachowanie sędzi uchybiło godności urzędu sędziowskiego, a zatem stanowiło przewinienie dyscyplinarne. X wymierzono najłagodniejszą z katalogu kar – upomnienie, uwzględniając incydentalność niestosownych zachowań obwinionej sędzi na tle jej wieloletniej dobrej służby i fakt przejścia przez nią w stan spoczynku na skutek złego stanu zdrowia. Odwołanie od wyroku wnieśli zarówno obwiniona, jak i minister sprawiedliwości, który zażądał surowszej kary.

Obrońca sędzi wskazywał, że nie można wykluczyć, iż zaobserwowane u jego klientki zaburzenia (problemy z poruszaniem się, lekko zniekształcona mowa) były zapowiedzią zbliżającego się udaru. Z kolei minister zarzucił rażącą niewspółmierność kary. Przekonywał, że kara upomnienia jest rezultatem nieuwzględnienia we właściwy sposób wagi i szkodliwości społecznej popełnionego przez X czynu. Zwrócił też uwagę na linię orzeczniczą sądów pracy oraz Sądu Najwyższego, zgodnie z którą odmowa pracownika poddania się badaniu na zawartość alkoholu oceniana jest jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Minister domagał się więc zawieszenia waloryzacji uposażenia sędzi na okres trzech lata.

UZASADNIENIE


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • EU(2016-06-26 12:55) Zgłoś naruszenie 41

  Jetem za ,a na marginesie wszyscy pracownicy służb publicznych (bez wyjątku) ,powinni sprawdzani przed podjęci czynności służbowych , a tym bardziej parlamentarzyści.

  Odpowiedz
 • berka(2016-06-26 13:23) Zgłoś naruszenie 30

  Ja także zgadzam się z tymi co mówią, że komornicy by tak nie robili, co robią i się ludziom to w głowach nie mieści i szokuje jakby mieli aktualne badania psychiatryczne i zaliczone testy psychologiczne na uczciwość.

  Odpowiedz
 • Roman(2016-06-26 13:44) Zgłoś naruszenie 32

  Każdy przystępując do pracy powinien być trzeźwy. Bez wyjątku i bez względu na pełnione obowiązki. U nas szef zakupił do badań taki alkomat z drukarką http://www.sklep.alkohit.eu/product_info.php?products_id=19. Każdy przed przystąpieniem robi badanie, dostaje wydruk i jest ok. Nikt nie narzeka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane